Já jsem Husa na provázku, zvolal Kalousek po skandálu v divadle. Obává se, že ti „Slušní lidé“ vůbec nejsou slušní...

27. 5. 2018 8:02

V sobotu večer bylo v Brně na Zelném trhu pořádně živo. Aktivisté z hnutí Slušní lidé, které vede trojnásobný mistr ČR v kickboxu Zdeněk Pernica, narušili kontroverzní představení Divadla Husa na provázku, v němž představitel Ježíše Krista znásilní muslimku. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se herců zastal.

Já jsem Husa na provázku, zvolal Kalousek po skandálu v divadle. Obává se, že ti „Slušní lidé“ vůbec nejsou slušní...
Foto: Karel Sikora
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Velehradě
reklama

Bylo předem jasné, že představení Naše násilí a vaše násilí v Divadle Husa na provázku v Brně vyvolá rozruch. Inscenaci odsoudili představitelé církví i někteří politici. Velmi ostře se proti tomuto představení vymezil např. kardinál Dominik Duka. „Myslíme si snad, že v této zemi nemusí umělecká scéna zachovávat žádné morální principy, nemusí zachovávat zákony, nemusí zachovávat ústavu?“ rozčiloval se Duka v rozhovoru pro INFO.cz.

Už před samotným představením probíhaly před divadlem protestní akce. Na inscenaci si koupilo vstupenky asi 25 aktivistů z hnutí Slušní lidé. Toto hnutí vedené kickboxerem Zdeňkem Pernicou označilo Ministerstvo vnitra ČR za extremistické. Uskupení se však jako extremistické nevidí. Za extrémní považuje naopak představení, kde herec – Ježíš Kristus – znásilňuje muslimku. Proto také Slušní lidé vtrhli na jeviště.

„Na to jeviště jsme se dostali asi po nějakých deseti minutách, protože jsme chtěli vydržet, chtěli jsme se podívat, o čem ta hra je. Od desáté minuty to byl maglajz, perverznosti, takže jsme šli na to jeviště,“ řekl Pernica ČTK.

S pomocí policie se podařilo aktivisty zklidnit a představení pokračovalo.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se herců proti extremistickému hnutí Slušní lidé zastal.

„Přiznám se, že pro mě je to dost kontroverzní scéna. Mnohem víc ale odmítám osoby, kteří se pojmenují ‚Slušní lidé‘ a jiným násilím brání v uměleckém projevu a jeho zhlédnutí. Většinou pak následuje pálení knih. A pak pálení lidí. Je suis Husa na provázku,“ napsal na sociální síti Twitter.

Členové hnutí dali na oplátku najevo, že je Kalouskův názor zklamal.

„Víme, že pan Kalousek je katolík – vždyť přece zařídil církevní restituce. A tento názor je zklamání... Mimo je i jeho populisticko-líbivé ‚Je suis Husa na provázku‘. Je za osla. Správně by mělo být Je suis Národní divadlo. Ale tohle mu asi tři žijící členové té jeho partaje v Brně neřekli. A ani to, že 10. dubna hlasovali pro tuto úchylnost,“ napsali členové hnutí na sociální síti Facebook.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

7:41 Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

TÝDEN V MÉDIÍCH Aktivitou ve spřátelených médiích hýří v posledních dnech generální ředitel České te…