Já mám informace od lidí z Krnova... Vlastizrada. Klame tady! Komunista v rádiu vydeptal Hermana. A začala řežba

14.06.2019 10:40

Bernd Posselt přišel s myšlenkou, že by bylo správné uspořádat některý z příštích sjezdů sudetských Němců na českém území. Jako gesto smíření. Zatímco bývalý lidovecký ministr kultury Daniel Herman je nápadu nakloněn, komunista Leo Luzar v Českém rozhlase nápad tvrdě odsoudil. „Já mám informace od lidí z Krnova...“ jal se vysvětlovat Luzar.

Já mám informace od lidí z Krnova... Vlastizrada. Klame tady! Komunista v rádiu vydeptal Hermana. A začala řežba
Foto: archiv redakce
Popisek: Pochod Freikorpsu v Hazlově u Aše
reklama

Herman konstatoval, že pořádání sudetoněmeckého sjezdu na českém území je dalším krokem na cestě ke smíření. Luzar oponoval, že něco takového bude možné, až sudetští Němci bez výhrad uznají Benešovy dekrety a uznají tak poválečné uspořádání v Evropě. Herman obratem sudetské Němce bránil. Prý poválečné uspořádání uznali a zřekli se majetkových nároků v Československu.

Luzar si však trval na svém. Upozornil, že sudetoněmecký Landsmanšaft má údajně vícero frakcí a existují skupiny, které se prý majetkových nároků v České republice nezřekly. Herman Luzarovi znovu oponoval. „To jsou informace, které jsou zcela zavádějící,“ zlobil se exministr kultury. Landsmanšaft jako konkrétní organizace má jasně dané vedení a toto vedení se majetkových nároků zřeklo.  

Anketa

Myslíte, že demonstrace ,,Milionu chvilek" svrhnou Babišovu vládu?

5%
95%
hlasovalo: 36531 lidí
Německo prošlo hlubokým demokratizačním procesem. Je to sdružení, které je velmi přátelské, chce stavět mosty a snaží se o to dlouhá léta.

„Já mám informace od lidí z Krnova a tak podobně. Oni říkají, že ti sudetští Němci se tam jezdí dívat, ale ne jen kvůli tomu, aby viděli, kde se narodili, ale také aby si prohlédli majetky, které jim kdysi patřily,“ tvrdil Luzar s tím, že v historických dokumentech se o navrácení majetku opakovaně hovořilo.

Herman okamžitě přešel do protiútoku. „Jde o historické dokumenty. Německo se dokázalo vyrovnat se svou temnou nacistickou minulostí. Je kuriózní, že člen komunistické strany tady klame. Německo se na rozdíl od nás dokázalo vyrovnat se svou minulostí,“ vypálil Herman s odkazem na komunistické zločiny v Československu.

„Já jsem čekal, až pan Herman spustí tenhle kolovrátek,“ ohradil se okamžitě Luzar. A znovu zopakoval, že sudetští Němci se majetkových nároků v Česku zřekli teprve před pár lety a prý ještě ne tak úplně dobrovolně. „Neustále trvali na tom, že chtějí majetky, ale narazili u německé vlády. Proto od svých majetkových nároků ustoupili. Ale já to uznám, až oni uznají Benešovy dekrety za své,“ řekl jasně Luzar. Dokud to neudělají, má komunista jasno. „Podpora sjezdu v Česku je vlastizrádná,“ zuřil.

Herman však také neustoupil ze svých pozic. „Tady je jasný vývoj, který jde tím západoevropským směrem, ale komunisté stále vykopávají příkopy. Ale to k jejich koloritu prostě patří,“ odbyl Luzarovu myšlenku Herman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…