Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

25.09.2018 10:44

V pátečním Interview ČT se k aféře syrských sirotků vyslovil arabista a orientalista Petr Pelikán. A padaly výroky, které přijímači sirotků slyšet nechtějí. Nejprve arabista konstatoval, že jsou zde nevyřešené otázky, které by měly být vyřešeny před jakýmkoliv rozhodnutím. Pak přešlo téma na Islámský stát a Sýrii a arabista Pelikán znovu pálil nepříjemné pravdy a nakonec kritizoval i způsob, jakým se Evropa postavila k migrační krizi. Interview vzbudilo ve veřejné diskusi značnou pozornost, stejně tak na sociálních sítích. Pro srovnání, video mělo na stránkách ČT24 více než 8 a půl tisíce zhlédnutí, taková čísla v poslední době překonali jen Tomio Okamura a Václav Klaus starší.

Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem
Foto: Repro ČT
Popisek: Arabista Petr Pelikán v pořadu Interview ČT24
reklama

Hned na úvod se Daniel Takáč arabisty zeptal, jak vnímá kauzu, která prozatím hýbe Českem. Pelikán odvětil, že už ze začátku bude za bezcitného cynika. „Neexistuje abstraktní ideální sirotek,“ řekl. „A tohle, to je takové cvičení z morálky,“ dodal. „Protože jakmile do toho začneme víc šťourat, což nikdo z těch moralistů nechce, tak to začne vypadat tak nějak podivně. Proč padesát? Proč Syřanů? Protože je spousta opuštěných dětí z jiných koutů světa. Jestli půjdou do pěstounské péče a jestli je tam budeme odnárodňovat? Jestli půjdou do dětského domova, což asi také nikdo nechce,“ pokládal arabista konkrétní otázky, které by se měly vyřešit. Prý se kdysi snažil adoptovat súdánskou dívku, ale pak zjistil, že má v Súdánu tetu, pro kterou byla dívka něco jako sociální pojištění, a otce v zahraničí. Nakonec se orientalista a arabista vyslovil pro pomáhání na místě konfliktu.

Fotogalerie: - Pelikán měl Filipa

V duelu pořadu OVM zasedli ministr spravedlnosti R...
Moderátor Václav Moravec před pořadem OVM
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v pořadu OVM
V duelu pořadu OVM zasedli ministr spravedlnosti R...

Anketa

Zvažujete, že v senátních či komunálních volbách odevzdáte hlas alespoň jednomu kandidátovi ČSSD?

5%
95%
hlasovalo: 8454 lidí

Dále se oba muži bavili o tom, jak přistupují tamní obyvatelé k přesídlení. Na to Petr Pelikán odpověděl, že oni se snaží dostat se tam, kde je život snazší a bohatší, ale zároveň nechtějí žít tak, jak žijí místní, takže tvoří své komunity. „Český způsob života je dost specifický a adaptovat se na něj je pro člověka z úplně jiného zeměpásu, z úplně jiné kultury, z úplně jiné jazykové skupiny to je téměř nemožné,“ komentoval Pelikán to, že se migranti v nových domovech příliš neasimilují. „Popravdě řečeno, skoro nikdo z migrantů nechce do Česka. Všichni chtějí do Německa nebo do Švédska, kde ale nechtějí žít jako Švédové,“ dodal.

Takáč pak zmínil často omílaný argument, že Izrael nebo Velká Británie sirotky adoptovaly. Pelikán znovu připomněl své úvodní otázky a přidal další: „Budeme z těch dětí dělat ateisty? Nebo se rodina naučí, co to je být muslimem?“ A otázal se také, jestli budeme „sirotkům“ bránit pak hledat rodinu v Sýrii. Pak došlo k nalévání čistého vína o sirotcích v Řecku. Pelikán uznal, že většina z nich se do Sýrie již nevrátí. Ale přesto trval na tom, že mít všechny otázky zodpovězené je priorita, tedy že se nejedná o žádné pochybné důvody, proč to nejde.

Od sirotků se přešlo na Sýrii. Arabista Pelikán vyslovil názor, že boje v Sýrii nejsou zdaleka u konce. Nejde prý jen o hodně skloňovaný Idlíb, kde údajně ještě musí dojít k závěrečné bitvě, ale také o Kurdy. Pelikán na jednu stranu uznává, že Kurdové mají z morálního hlediska nárok na vlastní stát, ale dodává, že pokud si založí vlastní stát, tak to ke stabilitě v regionu rozhodně nepřidá a kurdská otázka bude muset být otevřena.

Fotogalerie: - Steve Bannon u Zemana

Do ČR zavítal exporadce Donalda Trumpa Steve Banno...
Do ČR zavítal exporadce Donalda Trumpa Steve Banno...
Do ČR zavítal exporadce Donalda Trumpa Steve Banno...
Do ČR zavítal exporadce Donalda Trumpa Steve Banno...
Do ČR zavítal exporadce Donalda Trumpa Steve Banno...
Do ČR zavítal exporadce Donalda Trumpa Steve Banno...

Pak se diskuse stočila na Islámský stát. Daniel Takáč se ptal, zda je tento útvar definitivně passé. Podle Pelikána to tak vypadá. Ale prý se nemáme ptát jenom na to, co bude s jeho bojovníky, ale co bude s jeho bývalými obyvateli. Pro některé, například v Iráku, byl Islámský stát prý lepší než centrální šíitská vláda a Islámský stát tam vznikl údajně zdola. Obyvatelé prý zůstali tam, kde byli. Zda je to potenciál pro další povstání a nepokoje, to arabista zatím neřekl, řka, že ještě nebyl Islámský stát dostatečně zdokumentován.

Sýrie se podle něj rozpadla a bude fungovat jako konglomerát různých klientských území, kde budou vládnout místní diktátoři a oligarchické skupiny, podporované zevnitř či zvenčí mocnostmi jako Turecko, Rusko nebo Spojené státy. Prý tak může Sýrie fungovat dlouho, i když konečný výsledek je nejistý.

Nakonec se řešila migrace obecně. Pelikán uvedl, že si nemyslí, že syrská válka byla ta rozhodující příčina masové migrace. Prý byla „hodně podružná“. Zásadní příčiny údajně byly, že Evropě nepozorovaně narostlo množství imigrantů, kteří za sebou táhli další příbuzné, také že Evropa oslabila ochranu svých hranic. A hlavně internet, po kterém se pohybují informace o tom, jak se mají imigranti v novém prostředí dobře, a přes který se dají posílat peníze.

Jak to zastavit? „Teď už to nejde,“ řekl arabista. „My jsme si postavili na piedestal slovo integrace, nikdo neví, co to znamená.“ Dodal, že „integrovaní“ jedinci stále nemají ke svému novému státu velkou loajalitu, pořád jsou věrní spíš svým národním, kmenovým a rodinným vazbám. A zbavit se těch, kdo už jsou uvnitř, prý nejde. Rozhodně ne podle dnešních zákonných norem. Model, který se měl v Evropě prosadit, když už se odstoupilo od ochrany hranic, měl být prý podobný tomu v Perském zálivu, kdy si migrant přijede vydělat, ale je mu jasně dáno najevo, že se nemá usazovat. A to Evropa podle arabisty Petra Pelikána právě nedělá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To nejhorší na konec: Italská farmářka natočila svůj pozemek po nájezdu migrantů. „Sežrali mý psy, vys*rali se všude kolem, ožrali... Kdo mi pomůže? Tak kdo?!"

4:40 To nejhorší na konec: Italská farmářka natočila svůj pozemek po nájezdu migrantů. „Sežrali mý psy, vys*rali se všude kolem, ožrali... Kdo mi pomůže? Tak kdo?!"

ParlamentníListy.cz celý uplynulý týden mapují situaci v Itálii. Právě ta, jak se zdá, je velice pos…