Já už nemám slov. Helena Langšádlová spráskla ve studiu ČT ruce nad Zemanem

26.06.2017 23:05

Po roce od britského referenda o vystoupení z EU začala tvrdá vyjednávání o tom, jak bude Brexit vypadat. Britská premiérka Theresa Mayová už netrvá na tvrdém Brexitu, ale špičky EU stejně nejsou nadšené. Proč? V pondělních Událostech, komentářích ČT o tom diskutovali místopředsedové sněmovního výboru pro evropské záležitosti Igor Jakubčík (ČSSD) a Helena Langšádlová (TOP 09), expertka ODS pro evropské záležitosti Adéla Kadlecová a politolog Alexander Tomský.

Já už nemám slov. Helena Langšádlová spráskla ve studiu ČT ruce nad Zemanem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Britská premiérka Theresa Mayová slibuje, že všichni, kteří žijí v Británii pět let k dosud nestanovenému datu, budou mít prakticky stejná práva jako Britové. Podle Langšádlové je to málo. „Já jsem přesvědčená, že všichni, kteří budou ve Velké Británii pracovat ke 20. březnu 2019, by měli mít stejná práva jako občané EU,“ zdůraznila politička TOP 09.

Kadlecová s Jakubčíkem se shodli na tom, že jde o dobrý návrh britské premiérky, o kterém lze jednat. To uznává i Langšádlová, jenže jedním dechem dodává, že těch bodů, o kterých se bude muset jednat, jsou tisíce.

Kadlecová připomněla, že s britským postojem nejsou spokojeni především Poláci, ale polské a české zájmy nejsou v této oblasti zcela totožné, protože ve Velké Británii žije a pracuje mnohonásobně víc Poláků než Čechů.

Třecí plochy se nepochybně projeví kolem tahanic o to, zda by Evropský soudní dvůr měl mít právo zasahovat do soudních verdiktů Velké Británie. „Jde o to, abychom tam neponechali ty občany EU zcela volně v právu britských soudů, občané EU by měli mít výraznější zastoupení,“ zdůraznila Langšádlová.

Kadlecová to odmítla. Zdá se jí absolutně nemyslitelné, aby se soud jedné nezávislé země stojící mimo EU podřizoval soudu EU.

O peníze jde vždycky až v první řadě

Jakubčík debatu rozsekl tvrzením, že ve vyjednávání půjde v první řadě o jednu věc, a to o peníze. „Já si myslím, že všechno souvisí se vším. A jako první proběhne vyjednávání o finančním vyrovnání. A od toho se bude odvíjet všechno ostatní. A pokud tady bude EU moc tlačit, tak ta Británie se může zaseknout,“ varoval Jakubčík.

„O peníze vždy jde až v první řadě. Pokud významným způsobem zatlačíme na Velkou Británii, tak od toho se bude odvíjet všechno ostatní,“ zopakoval

Kadlecová má za to, že vyjednávací pozice britské premiérky Theresy Mayové není zdaleka tak slabá, jak se občas v Česku říká. Severoirští unionisté, kteří její vládu podpoří, totiž v podstatě souhlasí s tvrdým Brexitem. Labouristé, kteří byli pro mírnější formu Brexitu, sice ve volbách také uspěli, ale šéf strany Jeremy Corbyn prý bude muset být opatrný.

„Já bych byla velmi opatrná při hodnocení pozice šéfa labouristické strany Jeremyho Corbyna, protože on v tom svém relativním volebním vítězství oslovil jak stoupence toho hard Brexitu, tak stoupence soft Brexitu, takže on bude opatrný v pohybu mezi těmito dvěma skupinami,“ upozornila Kadlecová.

Já pro to nemám slov, kroutila hlavou Langšádlová nad Zemanem

Nakonec došlo na návštěvu rakouského prezidenta Alexandra Van der Bellena v Česku. Rakouský prezident se setkal s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Langšádlová setkání obou politiků vítá.

„My se nemůžeme uzavírat ve střední Evropě a musíme spolupracovat. Myslím, že je třeba, aby i země střední Evropy debatovaly s ostatními zeměmi, protože se ukazuje, že selhává komunikace Visegrádské čtyřky s ostatními zeměmi Unie,“ varovala Langšádlová. „Rozhodně V4 není žádnou alternativou k Evropské unii, a to v žádném smyslu,“ dodala.  

Debaty se státníky okolních zemí uvítali i Kadlecová a Jakubčík.

Moderátor Daniel Takáč ovšem v této souvislosti otevřel ještě jednu otázku. Prezident Zeman se neúčastní byznys fóra s rakouským prezidentem Bellenem, ačkoli to původně bylo v plánu. Co si o tom hosté myslí?

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Já bych to raději nekomentoval,“ pravil Jakubčík. „Já pro to nemám slov,“ kroutila nad Zemanovým počínáním hlavou Langšádlová. „Je to, myslím, na dohodě těchto dvou pánů, jak se s tím potom popasují,“ uzavřela Kadlecová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Servilní Zeman! Bartoš se u Moravce pustil do Hradu. A zahrozil Babišovi: „Kdo seje vítr...“

13:40 Servilní Zeman! Bartoš se u Moravce pustil do Hradu. A zahrozil Babišovi: „Kdo seje vítr...“

V první hodině Otázek moderoval Václav Moravec debatu předsedy Pirátů Ivana Bartoše, předsedy Staros…