Já žádnou pokutu platit nebudu! brání se Vlasta Parkanová s pomocí doktora Sokola

05.01.2017 8:50

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová se bude bránit proti pokutě u Nejvyššího správního soudu. Pokutu dostala za zveřejnění výslechů svědků ze své kauzy údajně předraženého nákupu letadel CASA. Právní zástupce Parkanové Tomáš Sokol už podal kasační stížnost. Informoval o tom server Lidovky.cz.

Já žádnou pokutu platit nebudu! brání se Vlasta Parkanová s pomocí doktora Sokola
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Parkanová hovořila i o svém bývalém postavení na ministerstvu obrany
reklama

Připomněl, že někdejší šéfku resortu obrany pokutoval Úřad na ochranu osobních údajů za to, že během vyšetřování kauzy na svém webu zveřejnila přepisy výslechů svědků. Podle ní ukazovaly její nevinu v případu, na což chtěla upozornit veřejnost. Jenže podle úřadu tím narušila osobnostní práva svědků, Parkanová kvůli tomu dostala pokutu 16 tisíc korun. Loni v září pak u Městského soudu v Praze neuspěla s žalobou, jíž chtěla pokutu odvrátit.

Celý text je ZDE

Jak server dále píše, Parkanová nyní hledá zastání u Nejvyššího správního soudu. „V tomto případě podle mého nejhlubšího přesvědčení nemůže mít přednost ochrana osobních údajů před svobodou slova,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Parkanové advokát Tomáš Sokol, který kasační stížnost podal v úterý. Podle něj jeho klientka musí mít právo hájit se i před veřejností, když o jejím stíhání každý ví. „Připadá mi proto naprosto nepřijatelné, aby se nemohla bránit tím, že bude říkat, že nikdo ze svědků proti ní nevypovídá,“ dodal.

Podle serveru Sokol navíc argumentuje, že výslechy citlivé údaje svědků neobsahovaly. „Tam žádná osobní data, která by zasahovala do práv těch lidí, nebyla. To nebyl popis intimit, ale toho, co ti lidé dělali v práci,“ míní.

Podle Sokola se už pře posunula do souboje o princip. „Jak úřad vykládá povinnost mlčenlivosti, by znamenalo, že nikdo, ani novinář, nesmí zveřejnit žádnou informaci. A tady poukazuji na to, že zcela běžně jsou takové informace zveřejňovány,“ upozornil. „Na začátku bylo hluboké přesvědčení, že klientka nečiní nic nezákonného. Ale nyní ta věc přerostla do fáze, kdy to lze označit za principiální spor,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…