Jak funguje „svoboda“ na Bakalově Aktuálně? Ctihodný novinář udělal několik velmi smutných zkušeností

16.03.2019 14:44 | Zprávy

Zkušený publicista Václav Žák, signatář Charty, kroutí hlavou nad tím, jak dnes může vypadat svobodná diskuse. Klade si otázku, zda jsme stáli o něco takového, když jsme v roce 1989 volali po svobodě slova.

Jak funguje „svoboda“ na Bakalově Aktuálně? Ctihodný novinář udělal několik velmi smutných zkušeností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

„Z čista jasna se moje příspěvky do diskusí na aktualne.cz začaly ztrácet,“ prozradil Žák na blogu serveru Aktuálně.cz, patřícího do karlínského portfolia miliardáře Zdeňka Bakaly. Zmizel mu prý příspěvek, kterým reagoval na slova psychiatra Radka Honzáka. Honzák poznamenal, že na konci 30. let byli nacistický vůdce Adolf Hitler a sovětský vůdce Josef Stalin spojenci, kteří si rozdělili Polsko. Žák tento výklad poupravil.

„Pane doktore, velmi se mýlíte. Před 80 lety měla Francie spojeneckou smlouvu se Sovětským svazem a Velká Británie smlouvu s FranciÍ. Když Sovětský svaz nepozvali na mnichovskou konferenci, pochopil to Stalin tak, že jeho spojenci zaujali pozici nezúčastněného pozorovatele a otevřeli Hitlerovi cestu na východ. Ani vznik Protektorátu na Stalinově snaze dál jednat s Francii a Anglii o obraně Polska nic nezměnil. Chtěl s nimi dohodnout podrobnosti, jak společně zabránit Hitlerovi v útoku na Polsko a tudíž také na sebe. Francie a zejména Velká Británie se však nechtěla zavázat bojovat se SSSR na obraně Polska. Polsko odmítalo jakýkoliv vstup Rudé armády na své území. Když na rozhodující jednání v Leningradě poslala Británie subalterní úředníky ministerstva zahraničí lodí, Stalin pochopil, že s ním spojenci vážně jednat nechtějí. Nehnuli prstem, aby Polsku dodali zbraně, nechtěli spolupracovat. Protože měl z Hitlera strach, a zejména se bál války na dvou frontách s Německem a s Japonskem, rozhodl se, že jím mnichovskou figuru vrátí. To byl pakt Ribbentrop–Molotov, tady zase Stalin zaujal pozici nezúčastněného pozorovatele a díval se jak si Hitler vyřizuje účty se Západem. Doporučuji ceněnou monografii profesora Stevena Kotkina o Stalinovi s podtitulem ‚Čekání na Hitlera‘. Zároveň sám obnovoval hranice carské říše a připravoval si předpolí na střet. Neexistuje seriózní historik, který by zastával tezi, že Stalin a Hitler měli v úmyslu spolupracovat. Ta žije jenom v představách primitivního českého antikomunismu. Obávám se, že byste neměl jiné kárat z neznalosti dějin. Působí to dost komicky,“ rozepsal se dlouze Žák. Příspěvek měl však serveru jen asi 20 minut.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Filip Turek byl položen dotaz

kandidatura

Europoslancem jste se stal teprve nedávno a už kandidujete jinam? Nemyslíte, že když vám lidi dali důvěru, že byste se měl nejdříve předvést a ne pendlovat sem - tam? O co vám vlastně jde?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

20:59 Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

Zaslouží si učitelé dva měsíce prázdnin? Právník Petr Kolman si myslí, že ano.