Jak je to prý se sirotky ze Sýrie: Koluje text se zásadními informacemi

16.09.2018 15:29

Sirotci ze Sýrie. Slovní spojení, které v posledních dnech hýbe celou politickou scénou. Europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová přišla s nápadem, že bychom měli přijmout 50 sirotků. Když se proti nápadu postavil premiér Andrej Babiš, ozval se křik o absolutní nelidskosti české společnosti, kterou nepohnou už ani osiřelé děti. Nyní se objevily informace, které staví celou kauzu do trochu jiného světla.

Jak je to prý se sirotky ze Sýrie: Koluje text se zásadními informacemi
Foto: David Daniel
Popisek: Europoslankyně Michaela Šojdrová a koordinátorka pomoci uprchlíkům Zuzana Lenhartová.

Pozoruhodný příspěvek se rozšířil po celém Facebooku zásluhou novináře Štěpána Kotrby. V příspěvku vystupuje zpráva, kterou měla napsat paní Jitka Fialová. Ta je oficiálně prezentována jako mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského a z veřejných zdrojů lze doložit, že s ním skutečně vystupovala a hovořila jeho jménem.

Anketa

Kdyby si někdo v ČR na své náklady chtěl vzít domů sirotka ze Sýrie, měl by k tomu dostat možnost?

8%
92%
hlasovalo: 14721 lidí

Příspěvek, který paní Fialová zveřejnila, vnáší zcela nové informace do debaty o přijetí padesáti sirotků ze Sýrie. Návrh na toto gesto přednesla v týdnu europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Ta využila „kulatého stolu“, který k tématu svolal předseda senátního výboru pro záležitosti EU Václav Hampl z iniciativy britského lorda Dubse, který je jedním z Wintonových dětí. Na něm přišla s nápadem, že by Česká republika měla nabídnout pomoc celkem padesáti osiřelým uprchlíkům ze Sýrie.

„Pomoci pár dětem, kterým válka a krutý režim ničí život od mala na mnoha frontách, ale nejdrsněji ztrátou obou rodičů, je snad to nejmenší, čím můžeme svoji lidskost realizovat,“ řekl na její podporu senátor Hampl.

PSALI JSME ZDE.

Šojdrová poté upřesnila, že jde převážně o chlapce ve věku 12–17 let.

Média následně zavedla pro skupinu označení „sirotci ze Sýrie“ a podrobnosti, které o nich europoslankyně Šojdrová zveřejnila, už nebyly příliš zmiňovány. Ve veřejné debatě se začalo mluvit o „dětech“.

Za jejich přijetí se postavil ministr zahraničí Jan Hamáček a několik známých tváří z opozice. Rovněž řada známých mediálních tváří.

Do zcela jiného světla ale celou akci staví zpráva Jitky Fialové, která zároveň odhaluje zákulisí celé kauzy. Podle ní to vzniklo tím, že Michaela Šojdrová navštívila jakýsi uprchlický tábor v Řecku, kde se skupina těchto uprchlíků nacházela. A tam lidoveckou europoslankyni napadlo, že by mohla „otevřít téma“ jejich přijetí do České republiky.

Nejprve zkoušela téma prosadit přes struktury KDU-ČSL, ale jak asistentka europoslance Zdechovského prozrazuje, „zahraniční komise KDU ji nepodpořila“. Sama Šojdrová webu Hlidacipes.org řekla: „Když s někým mluvím, cítím podporu, ale pořád dokola slyším, jak je to politicky ožehavé,“ a že to musí „těžce vysvětlovat“. To dává za pravdu tvrzení ze zprávy paní Fialové,  že v KDU-ČSL se iniciativa Šojdrové nesetkala s nadšením.

Takže to europoslankyně zkusila přes Senát. A jakým způsobem to proběhlo, to je již známá historie.

Sama Jitka Fialová ale vyjádřila názor, že celá akce je dost problematická. Jde podle ní o „děti“, které jsou sice ve věkovém rozpětí 12–17 let, ale většina z nich je starší než patnáct let. Navíc ani neproběhly pořádné testy na věk, takže nikdo neví, kolik je těmto „dospívajícím“ ve skutečnosti. A dokonce se ani neví, jestli jsou to sirotci, pouze oni to o sobě tvrdí.

„Je to tak do velké míry hra na emoce,“ uzavírá Fialová s tím, že ji takový postup štve.

Téma věku imigrantů a pravdivosti údajů, které o sobě udávají, je od počátku imigrační krize velmi ožehavé. Byly prokázány případy, že imigranti měli hned několik identit. Když v roce 2015 Angela Merkelová otevřela hranice pro všechny imigranty ze Sýrie, začalo se za Syřany vydávat množství osob, u kterých to vzbuzovalo velké pochybnosti. Samostatnou kapitolou je pak uváděný věk imigranta. V Německu, Itálii i v dalších zemích se množí případy, kdy imigrant o sobě tvrdí, že je nezletilý (zejména před soudy, kde nezletilost pachatele znamená mnohem mírnější trest), ovšem následně je prokázáno, že jeho věk je vyšší.

Například nedávno byl  v Kandelu souzen afghánský migrant, který zavraždil patnáctiletou Němku. Tvrdil, že v čase vraždy mu bylo patnáct let, ovšem experti později došli k názoru, že mu musí být minimálně dvacet. Tento problém se řeší s mnoha migranty, kteří dorazí bez doprovodu dospělého a není možné ověřit jejich tvrzení o věku.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…