Jak kůl v plotě: Smích Blatnému po vysílání ČT. A do toho Babiš

3. 12. 2020 8:17

Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný trvá na tom, že posílení pravomocí hygienických stanic je pro takové situace, jako je dnešní pandemie koronaviru, správnou cestou. Dokonce hovořil o vstřícném kroku. Generál v záloze Andor Šándor se však neudržel. Konstatoval, že ministr jen chabě zamlžuje nebezpečné snahy nastavovat pravidla nouzového stavu i bez kontroly Sněmovny. Premiér Andrej Babiš už ostatně varoval, že Blatný kdykoli znovu zavře dnes otevřené obchody, bude-li to třeba.

Jak kůl v plotě: Smích Blatnému po vysílání ČT. A do toho Babiš
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný
reklama

Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný je pod palbou. Může za to návrh zákona z dílny ministerstva zdravotnictví, který počítá se zřízením centrálně řízených hygienických stanic a s posílením pravomocí hygieniků. Takovýto úřad by v případě svého uvážení mohl nechat zavřít školy, obchody, nebo nechat sledovat mobilní telefony osob, u nichž bude existovat podezření, že mohou být např. nositeli nového typu koronaviru. Sám Blatný ve včerejších Událostech na ČT24 daný návrh hájil. 

Anketa

Má BIS vydat Zemanovi jména ruských agentů v ČR, pakliže je prezident chce znát?

84%
16%
hlasovalo: 23210 lidí

"Bych moc doporučil, aby, než ho někdo začne kritizovat, aby se podíval na úpravu stávající. Z mého pohledu se jedná naopak o veliký vstřícný krok směrem k Poslanecké sněmovně, abychom právě mohli účinně zasáhnout proti epidemii, a přitom nemuseli nastolovat nouzový stav," uvedl Blatný. 

Opozice však za tento návrh ministra zdravotnictví opravdu ostře kritizuje. Přidala se i koaliční sociální demokracie a nakonec i sám premiér.

Takovéhle návrhy jsou nepřijatelné. My určitě nechceme omezovat svobodu lidí nebo někoho sledovat. Pan ministr má samozřejmě moc práce a to připravili jeho úředníci,“ zaznělo z úst premiéra v Událostech ČT.

Současně však v rozhovoru pro server iDNES.cz upozornil, že Blatný může nechat v návaznosti na vývoj epidemie opět zavřít dnes po mnoha týdnech otevírané malé obchody.

Bezpečnostní analytik Andor Šándor upozornil, že Blatný se v podstatě snaží zařídit možnost vyhlašovat libovolně nouzový stav, aniž by k tomu potřeboval souhlas Sněmovny.

„Ministr Blatný se snaží o cimrmanovský úkrok bokem. Navrhované pravomoce státního hygienického ústavu jsou vlastně úlitbou parlamentu, aby nemusel být vyhlášen nouzový stav. Jen chabě zamlžuje, že obsah těch pravomocí bude s nouzovým stavem značně totožný,“ varoval Šándor na sociální síti Facebook.

Ministr Blatný čelí ostré kritice

Konzervativní komentátor Martin Schmarcz se přidal. „'Blatný: Můj zákon je k parlamentu vstřícný, protože umožňuje zavést opatření, aniž bychom ho obtěžovali.‘ Jo, to říkal Áda taky...,“ prohlásil Schmarcz v narážce na Adolfa Hitlera.

Ministr Blatný čelí ostré kritce

Komentátorka Kateřina Perknerová v textu pro Deník.cz uvedla, že návrh na zřízení státní centrální hygieny s rozšířenými pravomocemi je velkým přešlapem pana ministra.

„Nepodezírám Jana Blatného z diktátorských choutek, ale z politického amatérismu. České soudy jsou citlivé na uzurpaci moci státem nad nezbytně nutnou hranici. Na jaře na to doplatilo Vojtěchovo ministerstvo zdravotnictví a také Blatný už musel obšírněji zdůvodňovat příkaz nosit venku roušky. Jenže vláda nebyla od března schopna připravit novou pandemickou legislativu a líně se už několik měsíců opírá jen o nouzový stav. Předkládaný zákon to měl vyřešit. Ministr Blatný v tom selhal na celé čáře,“ vypálila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …