Jak opustit EU? Ústavní právník Koudelka sepsal návod

9. 1. 2021 20:05

Podle právníka Zdeňka Koudelky (Trikolóra) je načase v českém právním řádu jasně stanovit, kterou konkrétní cestou jednou Česko bude moct opustit EU.

Jak opustit EU? Ústavní právník Koudelka sepsal návod
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka
reklama

Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší přišel s nápadem, že by v každých sněmovních volbách občané rozhodovali také o setrvání Česka v EU. Zdeněk Koudelka tento nápad podpořil. Známý právník je toho názoru, že by měl být stanoven legislativní postup, jak by případně mohlo Česko EU opustit.

„Někteří to odmítají pod heslem ‚S Evropskou unií na věčné časy a nikdy jinak!‘. Jelikož věčné časy v rámci předchozího hesla ‚Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!‘ trvaly jen 41 let, je dobré se připravit i na omezenou ‚věčnost‘ Evropské unie,“ vyjádřil své mínění Koudelka.

Smlouvy o EU dávají členským státům možnost samostatně si rozhodnout o tom, jak případně z evropského společenství vystoupí. Jednou z možností jistě je i referendum. Právě v referendu Češi, Moravané a Slezané rozhodli i o tom, že v roce 2004 Česko do EU vstoupí. Prý se tedy nabízí možnost stejnou cestou také z EU odejít.   

„V referendu o vstupu v roce 2003 mnozí hlasovali, aniž znali realitu působení bruselského mocenského centra Evropské unie. Referendum o vystoupení by se konalo za situace, kdy voliči mohou vidět, jak Evropská unie skutečně funguje. Jejich rozhodnutí by bylo učiněno s větší znalostí než v roce 2003. Jestliže občané v referendu rozhodli o vstupu do Evropské unie, mají právo rozhodovat o vystoupení,“ uvedl Koudelka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…