Jak se to, novináři, vyjadřujete? Juchelka si chce posvítit na veřejnoprávní média

06.09.2019 16:44

Poslanec ANO Aleš Juchelka si posvítil na vyjadřování pracovníků veřejnoprávních médií. A dospěl k závěru, že se mu nelíbí, jak se vyjadřují. Rád by proto jejich veřejné vystupování reguloval. Prý proto, aby veřejnoprávním médiím vrátil prestiž. Publicista Štěpán Kotrba k tématu doplnil, že stačí vycházet z již dnes existujících dokumentů. Prý není třeba vymýšlet nové regulace. Stačí prý vyměnit členy mediálních rad, pokud toto nechápou.

Jak se to, novináři, vyjadřujete? Juchelka si chce posvítit na veřejnoprávní média
Foto: hns
Popisek: Televize s monoskopem

Člen dolní komory Parlamentu ČR Aleš Juchelka má za to, že je nutno vyjadřování veřejnoprávních novinářů na sítích více regulovat. Zdá se mu totiž, že se množí případy, kdy se pracovníci vyjadřují tak, jak by neměli. Na Juchelkovu aktivitu upozornil server Médiář.cz.

Příkladem takového nevhodného vyjadřování byl podle Juchelky např. tweet sportovní redaktorky ČT Dariny Vymětalíkové, v němž tato píše, že lidé ze severní Moravy „nejsou moc chytří“.

Darina Vymětalíková napsala, že se lidé na severu Moravy nemají dobře. I kvůli Miloši Zemanovi

Juchelka si proto nechal sepsat studii, jak tuto problematiku řeší v jiných zemích. „Jde mně o zachování nezávislosti a veřejnoprávnosti, takže jsem si nechal udělat tuto studii, abych věděl, jak to funguje někde jinde,” řekl člen volebního výboru Juchelka. 

„Je to de facto odpovědnost Rady ČT, aby s tím něco udělala, protože ona ručí za dobrou pověst veřejnoprávních médií. Myslím si, že by měli něco iniciovat, přijít s návrhem,“ dodal.

Kodexy veřejnoprávních médií říkají, že pracovníci se musejí chovat tak, aby nepoškozovali obraz médií, pro která pracují. Mluvčí České televize Karolína Blinková a mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna však také dodávají, že soukromá vyjádření pracovníků veřejnoprávních médií nevyjadřují oficiální stanoviska uvedených institucí.

Ale najít hranici mezi soukromým názorem zaměstnance a veřejnoprávní rovinou takového vyjádření však bývá složité.

Publicista Štěpán Kotrba na sociální síti Facebook napsal, že oblast vyjadřování se na internetu je v kodexech veřejnoprávních médií upravena.

„‘Není přijatelné, aby se zaměstnanci vystupující v pořadech Českého rozhlasu prezentovali v jiných médiích způsobem, který by byl v Českém rozhlasu nepřípustný.‘ Podobně je tomu i v ČT... Když toto nechápou členové Rady, je třeba je vyměnit,“ napsal Kotrba na sociální síti Facebook. 

Štěpán Kotrba o mediálních radách

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To je průser, řekl jsem si...“ Ondřej Hejma uvolněně o ČT a primátoru Hřibovi. A socha Koněva? Vtipné srovnání

10:52 „To je průser, řekl jsem si...“ Ondřej Hejma uvolněně o ČT a primátoru Hřibovi. A socha Koněva? Vtipné srovnání

Ondřej Hejma měl tentokrát v Podtrženo, sečteno na XTV přehršel témat ke komentáři. O primátorovi Hř…