Jak to v roce 89 bylo s těmi tanky na Prahu: Zemanovec Zbytek sepsal obsáhlou vzpomínku

23.11.2014 18:28 | Zprávy
autor: mp

V souvislosti s pětadvacátým výročím Sametové revoluce uznal za vhodné ozvat se i podnikatel Zdeněk Zbytek, který za minulého režimu velel 1. tankové divizi. Důrazně upozorňuje, že se jeho jednotka rozhodně nechystala zasáhnout proti demonstrantům, jak dnes říkají někteří pamětníci - zvláště prý jeden generál ve výslužbě Mojmír Zachariáš. Zbytek si proto klade otázku, proč je jeho jméno již čtvrt století očerňováno.

Jak to v roce 89 bylo s těmi tanky na Prahu: Zemanovec Zbytek sepsal obsáhlou vzpomínku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbytek

"Je totiž historickou pravdou, že divize a pluky 1. vševojskové armády (se štábem) v Příbrami a 4. vševojskové armády (se štábem v Písku) Západního vojenského okruhu se v listopadu 1989 na žádný zásah proti demonstrujícím občanům ani v Praze, ani nikde jinde nepřipravovaly, nebyl vydán jediný rozkaz či pokyn k jakékoliv přípravě k zásahu, a nic se nesecvičovalo! Nepřipravovala se k zásahu ani 1. tanková divize, které jsem tehdy velel. Alespoň já a deset tisíc mých tehdejších podřízených o tom nic nevíme," zdůraznil.

Celý text plukovníka Zbytka najdete ZDE

Totéž prý lze říct i o ostatních vojenský velitelích. Lidová armáda je prý zkrátka nechystala vytáhnout proti demonstrantům. Rozkazy znělky dokonce přesně opačně, armáda měla zachovat klid. A když prvního prosince toho roku dorazila do Prahy delegace dvou stovek příslušníků Západního vojenského okruhu, stalo se tak na pokyn velitele Západního vojenského okruhu generála Zachariáše, alespoň podle Zbytkových slov. Cílem delegace bylo vyjádřit podporu tehdejšímu ministru obrany generálu Václavíkovi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…