Jak to v roce 89 bylo s těmi tanky na Prahu: Zemanovec Zbytek sepsal obsáhlou vzpomínku

23.11.2014 18:28

V souvislosti s pětadvacátým výročím Sametové revoluce uznal za vhodné ozvat se i podnikatel Zdeněk Zbytek, který za minulého režimu velel 1. tankové divizi. Důrazně upozorňuje, že se jeho jednotka rozhodně nechystala zasáhnout proti demonstrantům, jak dnes říkají někteří pamětníci - zvláště prý jeden generál ve výslužbě Mojmír Zachariáš. Zbytek si proto klade otázku, proč je jeho jméno již čtvrt století očerňováno.

Jak to v roce 89 bylo s těmi tanky na Prahu: Zemanovec Zbytek sepsal obsáhlou vzpomínku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbytek
reklama

"Je totiž historickou pravdou, že divize a pluky 1. vševojskové armády (se štábem) v Příbrami a 4. vševojskové armády (se štábem v Písku) Západního vojenského okruhu se v listopadu 1989 na žádný zásah proti demonstrujícím občanům ani v Praze, ani nikde jinde nepřipravovaly, nebyl vydán jediný rozkaz či pokyn k jakékoliv přípravě k zásahu, a nic se nesecvičovalo! Nepřipravovala se k zásahu ani 1. tanková divize, které jsem tehdy velel. Alespoň já a deset tisíc mých tehdejších podřízených o tom nic nevíme," zdůraznil.

Celý text plukovníka Zbytka najdete ZDE

Totéž prý lze říct i o ostatních vojenský velitelích. Lidová armáda je prý zkrátka nechystala vytáhnout proti demonstrantům. Rozkazy znělky dokonce přesně opačně, armáda měla zachovat klid. A když prvního prosince toho roku dorazila do Prahy delegace dvou stovek příslušníků Západního vojenského okruhu, stalo se tak na pokyn velitele Západního vojenského okruhu generála Zachariáše, alespoň podle Zbytkových slov. Cílem delegace bylo vyjádřit podporu tehdejšímu ministru obrany generálu Václavíkovi.

Na sjezdu družstevních rolníků v dnešním Kongresovém centru se prý delegace ocitla náhodou, ale vojáci prý chtěli vyjádřit podporu premiérovi Ladislavu Adamcovi. Zbytek vzpomíná, že byl určen k tomu, aby se v tomto smyslu vyjádřil za celou delegaci.

"Je skutečností, že před odjezdem celé armádní delegace z Paláce kultury mě generál Josef Kylar doslova určil (před desítkami svědků), abych před delegáty družstevního sjezdu vystoupil a sdělil jim, proč delegace Západního vojenského okruhu do Prahy přijela. Kdyby generál Kylar tehdy určil někoho jiného z mých tehdejších kolegů, aby před delegáty sjezdu vystoupil, do dnešního dne by společnost mé jméno neznala a v médiích by se čtvrt století doslova vláčelo jiné jméno," brání se aktér.

Ukončete hanobení prezidenta Husáka

V projevu prý rozhodně nevyhrožoval, že na Prahu vyrazí tanky. Každý se o tom podle jeho slov může přesvědčit, když si poslechne jeho celý tehdejší proslov na internetu, je běžně dostupný. Řekl pouze družstevníkům, že jsou vojáci opět připraveni přiložit pomocnou ruku k dílu na polích, pokud bude třeba. Vyzval také k tomu, aby skončilo hanobení Gustava Husáka, jako nejvyššího velitele ozbrojených sil.

"Je skutečností, že ještě 1. prosince 1989 generál Zachariáš ministra obrany Milána Václavíka zcela otevřeně podporoval! Je pro mne proto, a nejen pro mne, smutným zklamáním, že generál ve výslužbě Mojmír Zachariáš dnes ve svých pamětech a rozhovorech o jeho postojích v listopadu 1989, a i o mé osobě, nemluví pravdu, a líčí události v armádě v listopadu a prosinci 1989 před veřejností tak, aby vyzněly, že vlastně on byl tou osobou, která zachránila listopadovou revoluci před armádním zásahem a násilím. Nevím, jestli je to jeho stářím, či charakterem! Já osobně se domnívám, že tím druhým!" uzavírá rozhořčeně Zbytek své vysvětlení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se do toho pletete? Prošetřovači ze zahraničí narazili na Okamuru

15:59 Co se do toho pletete? Prošetřovači ze zahraničí narazili na Okamuru

Tomio Okamura vypěnil ohledně zásahu policie v Teplicích vůči narkomanovi Stanislavu Tomášovi. „Odmí…