Jako Hitler. To nejsou evropské hodnoty. Odveta za následující slova o islámu

19.04.2016 10:48

Euroskeptická a protiimigrační strana Alternative für Deutschland (AfD) se opět stala terčem kritiky za své postoje vůči islámu a muslimům. Svůj ostrý nesouhlas vyjádřila nejenom německá Ústřední rada muslimů, ale také Rada Evropy. Padají dokonce slova přirovnávající AfD k Hitlerovi.

Jako Hitler. To nejsou evropské hodnoty. Odveta za následující slova o islámu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Anketa

Kterého intelektuála máte nejraději? (Obnovené hlasování, spuštěno 19.4.)

hlasovalo: 6960 lidí

Bouři nevole vyvolala europoslankyně za AfD Beatrixe von Storch svými výroky učiněnými v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS). Mimo jiné označila islám za politickou ideologii, která je neslučitelná s německou ústavou. „Mnoho muslimů sice patří do Německa, ale v případě islámu to rozhodně neplatí,“ prohlásila von Storch. Místopředseda strany Alexander Gauland zašel ještě dál, podle něj působí islám v německé společnosti jako „cizí těleso“.

Celý text v angličtině z The Local.de najdete ZDE.

„Islám není katolické nebo protestantské náboženství, ale vždy souvisí s převzetím moci ve státě. Je třeba si otevřeně přiznat, že čelíme islamizaci Německa,“ varoval Gauland. Jak uvádí zpravodajský server The Local.de, členové AfD budou za dva týdny hlasovat o politickém programu strany pro příští rok, kdy se budou konat celonárodní volby. Strana by chtěla navázat na úspěchy ve spolkových zemích Porýní-Falc, Bádensko-Württembersko a Sasko-Anhaltsko letos v březnu.

Alternative für Deutschland se chce ještě více zaměřit na boj proti islamizaci Německa. Von Storch v neděli avizovala, že strana bude prosazovat zákaz výstavby minaretů, nošení burky na veřejnosti a také zákaz působení muezzinů, tedy zpěváků, kteří několikrát denně svolávají muslimy k modlitbám. Na její slova zareagoval předseda Ústřední rady muslimů Aiman Mazyek. „Poprvé od dob hitlerovského Německa je zde strana, která ohrožuje existenci určité náboženské a etnické komunity.“

Proti snahám AfD se vymezili také představitelé vládnoucí CDU. Místopředseda strany Armin Laschet poznamenal pro deník Passauer Neue Presse, že „AfD zašla příliš daleko“. „Této straně jde pouze o vyostřování emocí. Chovají se za každou cenu provokativně. Pokud ovšem nějaká politická strana volá po podobných krocích, měly by zpravodajské služby zpozornět,“ uvedl Laschet, který tak fakticky zopakoval požadavek SPD, která avizovala, že by se „pozornosti ze strany zpravodajských služeb mělo vedle AfD dostat také hnutí PEGIDA“.

Celý text v angličtině z tureckého deníku je ZDE.

Prohlášeními představitelů AfD na adresu německých muslimů se zabývá dle tureckého deníku The Hurriyet Daily News také Rada Evropy. Generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jagland uvedl, že „jednání politiků z AfD je v rozporu s evropskými hodnotami, ve které Německo coby zakládající člen Rady Evropy silně věří“. Podle Jaglanda není správné líčit islám jako nebezpečí. „Můžeme samozřejmě vést diskuse o integraci a vzdělávání, ale není možné označovat islám za hrozbu. Musíme posílit uplatňování společných hodnot, nikoli rozdělovat společnost,“ uvedl Jagland ve svém včerejším prohlášení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…