Jako faráře by tě smetli, přiblížil biskup Malý, proč po revoluci nešel do politiky

08.11.2014 15:25 | Zprávy

Po 25 letech od pádu komunistického režimu Čechům stále podle biskupa Václava Malého chybí vůle tvořit skutečnou občanskou společnost a cítit zodpovědnost za společné. Neměli by také ze setrvačnosti vidět jen to špatné a neustále se porovnávat se západními státy, řekl Malý v rozhovoru pro ČTK k 25. výročí pádu komunistického režimu. Češi by podle něj měli více vnímat, že žijí ve středu Evropy a že na východ jsou na tom lidé mnohem hůře.

Jako faráře by tě smetli, přiblížil biskup Malý, proč po revoluci nešel do politiky
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Pomocný biskup pražský Václav Malý

„Měli by si klást otázku, zda dělají sami něco pro změnu atmosféry - snažím se chovat slušně ke svým sousedům, jsem ohleduplný a sleduji dění, nebo se nechám manipulovat různými demagogy a rádoby mesiáši," uvedl biskup, který patřil k vůdčím osobnostem sametové revoluce. K jeho nejznámějším veřejným vystoupením patřilo moderování dvou demonstrací na Letenské pláni v listopadu 1989.

„My stále vidíme západ od našich hranic a pak už si vůbec neuvědomujeme souvislosti, že patříme do bohaté části naší planety," uvedl s příkladem situace na Ukrajině, v Moldávii a Bělorusku. Ačkoliv se podle Malého ocitla určitá část lidí v těžké životní situaci, životní úroveň se na území České republiky rapidně zvýšila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: čtk, mp

Obrana

Nejsem pro, aby ministerstvo obrany mělo SPD. Ani aby byl třeba Turek ministr čehokoliv. Ale není teď jediná šance, jak tomu zabránit, dohodnout se s ANO? Dřív jste s ním už přeci vládli, tak proč ne znovu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zážitek za 560 Kč. Cizinci se divili, co si Češi dají líbit

19:29 Zážitek za 560 Kč. Cizinci se divili, co si Češi dají líbit

Grilovaný celer za 560 korun, švestkové knedlíky za 285 korun, grilovaná klobása za 245 korun. I tak…