Jako na Ukrajině. Čtenáři podepisují petici proti DPH na knihy

27.02.2011 8:02 | Zprávy

Vyšší sazba DPH na knihy, učebnice a noviny vrátí Českou republiku o pár let zpátky až na úroveň Ukrajiny nebo Albánie. Vyspělé země knihy nezdražují, Česko chystá 20 procent. Čtenáři začali podepisovat petici.

Jako na Ukrajině. Čtenáři podepisují petici proti DPH na knihy

Dvacetiprocentní daň na knihy platí na Ukrajině, v Albánii a v Bulharsku. Podobně drahé knihy mají i v Dánsku, ale tam to systém ošetřuje velkorysým podpůrným programem. Naopak 24 z 27 zemí EU daní knihy nejvýše deseti procenty. Norsko, Chorvatsko, Irsko a Velká Británie je dokonce nedaní vůbec.

"Jsou to sdělovací prostředky, nástroje vzdělávání a informací a každé britské vládě záleží na tom, aby měla informovanou veřejnost. Proto se nosiče informací v Británii nezdaňují," cituje server lidovky.cz Jana Čulíka z Britských listů.

Už teď jsou knihy drahé

"Chystané zvýšení DPH na knihy je cestou na evropskou periferii. Povede k výraznému poklesu množství vydávaných titulů, sníží přístup k novým myšlenkám a informacím a sníží tak konkurenceschopnost České republiky, zvýší čtenářskou negramotnost a z ní plynoucí problémy nových generací při uplatňování se v dalším životě," přidává se i Svaz českých knihkupců a nakladatelů ve svém oficiálním prohlášení.

Předseda svazu Vladimír Pistorius navíc dodává, že už desetiprocentní sazba je velké zatížení. "Kvůli zvýšení DPH na 10 procent klesla produkce českých odborných titulů během posledních dvou let o 16 procent a produkce vysokoškolských učebnic dokonce o 27 procent. To považuji za alarmující," podotkl.

Dřív knihy nebyly, teď na ně nebudeme mít. Podepište petici

Svaz se rozhodl uspořádat petici. Nazval ji "Výzva na obranu knih" a žádá v ní vládu, aby "dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek".

Podepsalo ji zatím devět tisíc lidí. "Nejdříve jsme si nemohli koupit knížky, protože nebyly, a teď zase my nebudeme mít na ně? TO NE!" zdůvodňuje svůj podpis Alena Tichá. "Již jsem podepsal," přidává se Libor Vykoupil. "Když už mám žrát jenom brambory s chlebem, tak bych si aspoň rád něco přečetl."

Ministr kultury Jiří Besser chce o možnosti vyjmout knihy z vyšší daňové sazby s vládou diskutovat. Podotýká, že zdražení knih a vstupenek na kulturní akce může českou kulturu doslova zdevastovat.


Výzva na obranu knih

České knihy byly od konce druhé světové války postiženy dvěma pohromami. V roce 1948 byla vyvlastněna nakladatelství a knihkupectví, zavedena tuhá cenzura a řada autorů umlčena či vystavena perzekuci. Během normalizace po roce 1968 pak byly z knihoven staženy další statisíce svazků zakázaných autorů. Zvýšení DPH na knihy chystané vládou tentokrát demokratickou bude znamenat pohromu novou, neboť výrazně zredukuje knižní produkci. A tisíce dalších knih nebudou moci vyjít.

Žádáme proto českou vládu a české poslance, aby dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek. Nedopusťme, aby se Česká republika svou kulturní politikou ocitla na periferii Evropy.

Čtěte:

Škatulata v sazbách DPH: Kalousek by knihy měnil za jídlo

Jandák: Vyšší zdanění knih postrádá racionální vysvětlení

Foto: Zbyněk Pecák

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…