Jakub Janda a Ondřej Kundra jasně v ČT k případu Nikulin

09.04.2018 13:20

Ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán rozhodl o tom, že údajný ruský hacker zadržený v Praze Jevgenij Nikulin bude vydán do USA. Tam také údajný hacker zamířil. Prezident Miloš Zeman, hradní kancléř Vratislav Mynář a Ruská federace toto rozhodnutí ostře zkritizovali. V pořadu 168 hodin České televize se k dění kolem Nikulina vyjádřil také Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty. Nahlédněte.

Jakub Janda a Ondřej Kundra jasně v ČT k případu Nikulin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

Jevgenij Nikulin o sobě tvrdil, že je jen automechanikem. Jenže podle zpráv vyšetřovatelů z USA je to také schopný hacker, který se v roce 2012 naboural mimo jiné do sítě LinkedIn a získal přístup k celé řadě citlivých dat. Když ho česká policie zadržela na žádost americké strany, ozvalo se Rusko, které chtělo dostat Nikulina na své území, a to za údajnou krádež z roku 2009. Nikulin měl odcizit v přepočtu asi 88 tisíc korun.

Anketa

Pokud Babiš nebude premiérem, kdo z ANO by měl od Zemana dostat pověření k sestavení vlády?

41%
hlasovalo: 5183 lidí

Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák před kamerami veřejnoprávní televize prohlásil, že Nikulin pracoval ve skutečnosti pro Rusko a to se ho snažilo ochránit. To by se nejlépe podařilo v Rusku. Proto těsně po žádosti z Washingtonu přišla také žádost z Moskvy.

Randákův názor podpořil Jakub Janda z think-tanku evropské hodnoty. „Jaké oni byli schopni nasadit prostředky, aby ho dostali z Česka do Ruska, a nikoli aby byl vydán do Spojených států, tak to ukazuje, že je pro ně obrovsky důležitá osoba. Pokud ten člověk tvrdí, že je pouze automechanik, tak evidentně lže, protože ruský stát nenasazuje takhle násobně své politické a zpravodajské prostředky, aby ve svých očích zachránil nějakého náhodného mechanika,“ uvedl Janda.

Otec Jevgenije Nikulina tvrdil, že jeho syn snáší pobyt v českém vězení velmi špatně. České bezpečnostní složky však říkají něco jiného. Údajného hackera střežili jako oko v hlavě. Dokonce mu prý kontrolovali stravu, zda neobsahuje nějaké radioaktivní prvky, aby nemohl být otráven podobně jako před několika lety bývalý agent KGB a ostrý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina Alexandr Litviněnko. Ten byl otráven poloniem. Jeho vražda bývá připisována Rusku. Stejně jako otrava Sergeje Skripala.

Ondřej Kundra z Respektu k tomu poznamenal, že české bezpečnostní složky měly obavu, aby se Rusové nepokusili Nikulina eliminovat. Už proto, že Nikulin může znát další hackery, jejichž identitu by mohl prozradit.

Za vydání Nikulina do Ruska se podle ministra spravedlnosti Pelikána přimlouval český prezident Miloš Zeman. Když to nevyšlo, hradní kancléř Vratislav Mynář konstatoval, že Nikulin mohl být do USA vydán v rozporu se zákonem. Zeman se domnívá, že jsme vlastně ještě přiživili spor mezi 45. prezidentem USA Donaldem Trumpem a jeho odpůrci. Ti tvrdí, že Trumpovi pomohli k volebnímu vítězství právě ruští hackeři.

Zemanův předchůdce v úřadu Václav Klaus dal Zemanovi za pravdu. „To byla fatální politická chyba a nedomyšlenost. V tomto ohledu jsem na jedné lodi s prezidentem Zemanem. Hra na to, že tím plníme jakousi svou alianční povinnost, je naprosto falešná. My jsme se tím vmísili do vnitroamerické politické hry mezi prezidentem Trumpem a jeho odpůrci a to jsme v žádném případě neměli dělat,“ zdůraznil druhý český prezident.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Sluší se ovšem také dodat, že Bílý dům, kterému dnes Trump šéfuje, Česku poděkoval za vydání Nikulina do USA a ocenil, že Česko ctí principy spravedlnosti a umožňuje soudit a v případě usvědčení i odsoudit údajné ruské hackery.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…