Jan Hamáček pro PL: ČSSD prošla změnami, úspěchy jsou viditelné. Jardu Foldynu mám rád

01.03.2019 16:59

„Za poslední rok jsme udělali velký kus práce a budeme pokračovat dál,“ sdělil redakci serveru ParlamentníListy.cz. na sjezdu ČSSD předseda strany Jan Hamáček. Vítá podporu prezidenta Miloše Zemana a současně popřel, že by sociálním demokratům hrozily finanční problémy nebo že strana neprošla žádnými změnami.

Jan Hamáček pro PL: ČSSD prošla  změnami, úspěchy jsou viditelné. Jardu Foldynu mám rád
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček
reklama

Fotogalerie: - Sjezd ČSSD 2019

Jan Hamáček hovoří k delegátům sjezdu ČSSD
Delegáti  sjezdu ČSSD
Jaroslav Foldyna mezi delegáty sjezdu ČSSD
Prezident Miloš Zeman hovoří na sjezdu ČSSD, sledu...
Vystoupení prezidenta Zemana na sjezdu ČSSD
Jaroslav Foldyna na sjezdu ČSSD

„Nesouhlasím s Jardou Foldynou, jakkoliv ho mám rád,“ reagoval Hamáček na slova svého kolegy, že od loňska se v ČSSD vůbec nic nezměnilo vyjma chybějícího Bohuslava Sobotky v sále sjezdu: „Jsem přesvědčen, že za ten rok se nám podařil velký kus práce, což jsme se na začátku sjezdu pokusili prezentovat tím domem. Všichni se shodneme na tom, že úspěchy jsou viditelné. Stoprocentně jsme prošli změnami,“ vysvětlil Hamáček. A dodal, že sociální demokraté hodlají v nejbližší době pokračovat v prosazování volebního programu v rámci vládního angažmá: „Máme připraven prorodinný balíček, máme připravené i změny sociálních dávek, kde budeme diskutovat, jak nastavit státní rozpočet,“ vysvětloval.

Anketa

K jakému volebnímu výsledku směřuje ČSSD v příštích sněmovních volbách?

12%
85%
hlasovalo: 11731 lidí

Oponoval rovněž slovům, že by ČSSD zapomínala na své tradiční voliče, tedy pracující. Vystoupení obou odborových předáků podle Hamáčka potvrzuje, že chápou sociální demokracii jako partnera a jsou společně připravení spolupracovat. Také on souhlasí, že podpora ze strany prezidenta Miloše Zemana může straně pomoci. „Podpora nás těší, vážíme si jí a děláme všechno pro to, abychom v příštích volbách zase u prezidenta uspěli,“ uvedl předseda a dodal, že mezi nominovanými kandidáty na místopředsedu strany není nikdo, s kým by si spolupráci nedokázal představit.

O tom, že se strana za poslední rok nezměnila hovořil dosavadní místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který už nechtěl svůj post obhajovat. A nabízí se otázka, zda Hamáček dokáže Foldynu přesvědčit, že se strana opravdu mění k lepšímu.

„ČSSD je stejná strana jako loni, jen bez Bohuslava Sobotky,“ prohlásil totiž pro PL.cz dosavadní místopředseda sociálních demokratů Jaroslav Foldyna na sjezdu strany v Hradci Králové. Od minulého roku podle něj nedošlo k žádným potřebným změnám.

„Jediná zásadní změna v tuto chvíli je, že je to stejná sociální demokracie Bohuslava Sobotky, akorát v sále chybí Bohuslav Sobotka,“ řekl Foldyna. Nulové změny považuje za jeden z důvodů, proč nemůže znovu kandidovat. „Loni jsem emotivně v projevu vyjádřil nutnost změn, ale k žádným nedošlo, protože po nich není poptávka. My se uspáváme svými pseudovýsledky a vítězstvími a nabídka kandidátů s liberálními a moderními tématy je prostě drastický omyl,“ nešetřil sociální demokrat z Děčína tvrdými slovy.

Foldyna zdůraznil, že ČSSD sice nepořádá Prague Pride, jak s nadsázkou zmínil v projevu prezident Miloš Zeman, ale voliči stranu takto vnímají. „Neustále řešíme Istanbulské smlouvy a přístupy k homosexuálním sňatkům, ale neřešíme toho Nováka, který je normální, klasický pracující člověk, a nevzkazujeme mu vůbec nic. Strana měla kdysi ve znaku ozubené kolo a klasy a všem bylo jasné, koho reprezentuje. Dnes má ve znaku karfiol a je to nesrozumitelné. Jsme nesrozumitelní znakem i svým chováním a jednáním,“ komentoval současný stav sociální demokracie Jaroslav Foldyna.

Hamáček však situaci nevidí nijak černě. Do budoucnosti hledí naopak s nadějí. Pro ParlamentíListy.cz rovněž sdělil, že si nechal zpracovat výhled hospodaření sociální demokracie na další roky. „Je to velmi konzervativně sestavený materiál, takže konec ČSSD rozhodně nehrozí. Pokud jde o kauzu Zdeněk Altner, tak i v případě, kdyby soud nevyhověl našemu dovolání, máme připravenou úvěrovou linku, ze které bychom okamžitě dluh uhradili. Ani na minutu nehrozí, že by ČSSD byla v exekuci nebo měla skončit, to opravdu nehrozí. A chci ujistit, že podle posledního odhadu majetek ČSSD několikanásobně převyšuje i tuto potencionální pohledávku,“ doplnil Hamáček. 

S jistým optimismem na situaci ČSSD hleděla také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Je důležité říct, že každý sjezd je přelomový. Panuje tu skvělá nálada, atmosféra je velmi uvolněná, pozitivní a je dobře, že se nám daří nalézt společnou řeč. Podstatné je, abychom táhli za jeden provaz, voliče naše takzvané praní špinavého prádla ale vůbec nezajímá, je to nesexy a nemělo by se to dělat,“ řekla redakci ParlamentníListů.cz.

Jako velmi povzbuzující vnímá prohlášení prezidenta Miloše Zemana o tom, že jeho hlas v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu bude patřit právě sociální demokracii. „Je to velmi povzbuzující a samozřejmě si toho jako sociální demokracie velmi vážíme. Podpora prezidenta je pro nás bezesporu velmi důležitá,“ sdělila ministryně s tím, že každý hlas navíc je pro ČSSD důležitý.

Připomněla také zásluhy sociální demokracie, tedy podporu pracujících i seniorů: „Nedávno jsem navrhla zvýšení důchodů, protože si myslím, že naše důchody jsou stále podfinancované. Bojujeme za rodiny s malými dětmi, aby měly jednodušší život a jejich děti měly budoucnost. V tomto smyslu je to dobrá zpráva,“ podotkla Maláčová.

Do jisté míry optimisticky vidí budoucnost ČSSD i někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek, který si cení především podpory prezidenta Miloše Zemana. „Myslím, že pro přítomné sociální demokraty šlo o velmi příjemnou zprávu, že se Miloš Zeman z hlediska politické podpory zase vrací domů ke straně, ze které vzešel, tedy k sociální demokracii,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Hašek.

S rázným prohlášením svého kolegy Jaroslava Foldyny nesouhlasí: „Minimálně proto, že Hamáček je jiný předseda, než byl Sobotka i Chovanec. A oceňuji, že kolega Hamáček přes původní rezervovaný postoj k názorové platformě Zachraňme ČSSD se účastnil našeho jednání a zažil svobodu v diskuzi. Na rozdíl od minule, už jsme letos v uvozovkách neslyšeli ‚neshlukujte se, ale příště na viděnou‘. Prostě se jedná o postupný vývoj. Není to revoluce, je to evoluce,“ dodal Hašek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

7:52 Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „EU, která nám striktně předepisovala, že rum se nesmí jmenovat rum…