Jan Hrušínský se ohrazuje proti lžím. Zaorálek? Je to jinak. A další slova k dotacím

15.04.2020 20:15

Herec Jan Hrušínský se ostře ohrazuje proti tvrzení novinářů, podle kterých žádal demisi ministra kultury Lubomíra Zaorálka. „Nestačil jsem se divit, když jsem se 10. dubna na iDnes dočetl, že jsem vyzval ministra kultury Zaorálka k demisi,“ říká Hrušínský a na serveru neovlivní.cz vysvětluje, jak to bylo doopravdy.

Jan Hrušínský se ohrazuje proti lžím. Zaorálek? Je to jinak. A další slova k dotacím
Foto: Facebook J. Hrušínského
Popisek: Jan Hrušínský

Anketa

Jak zatím hodnotíte výkon Stanislava Křečka jako ombudsmana? (Ptáme se od 15.4.2020)

95%
hlasovalo: 19070 lidí
Hrušínský reagoval na události, které vyvolal článek na iDnes.cz s názvem „Soukromá divadla chtějí Zaorálkovu hlavu. Není socialismus, říká Hrušínský“. V tomto článku byl Hrušínský spojen s výzvou Oldřicha Lichtenberga z Divadla Broadway, která požaduje odvolání ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

„O výzvě jsem nevěděl. Oldřich Lichtenberg mě pouze v sms informoval o nespokojenosti divadel Broadway, Kalich, Studio Dva, Hybernia a dalších s rozhodnutím ministerstva kultury o pomoci kultuře. S tím se ztotožňuji,“ tvrdí Hrušínský, který den předtím dle svých slov poskytl krátký rozhovor redaktorce iDnes.cz.

Ta ho prý žádala o reakci, zda a proč je nespokojen s rozhodnutím vlády o podpoře kultury. „Editor Babišova webu iDnes spojil moji odpověď s výzvou k rezignaci ministra kultury, se kterou přišel Oldřich Lichtenberg z Divadla Broadway. Manipulace titulku iDnes se okamžitě chopila Trikolóra Klause ml. a v dezinformačních Parlamentních listech vyšel text, že ‚Principál Hrušínský volá po demisi ministra Zaorálka‘,“ říká herec v rozhovoru pro server neovlivní.cz.

„Ještě manipulativnější je rozhovor Jany Machalické s Lubomírem Zaorálkem v Lidových novinách ze dne 14. dubna 2020,“ říká Hrušínský o článku, podle kterého žádá odvolání ministra a kde Zaorálek tvrdí, že mu Hrušínský vyhrožuje. „Ani jeden nemá pravdu a ani jeden si tuto skutečnost neověřil. Pouze oba v mém případě lžou a tím se dopouštějí pomluvy,“ má jasno Hrušínský.

Poté přidává, dle svých slov, přesný popis toho, co v inkriminovaném rozhovoru pro iDnes.cz řekl na otázku spokojenosti s vládním opatřením na podporu kultury. „Nevím ani, zda se mi chce tento dokument komentovat, protože Divadla Na Jezerce se týkají jen poslední dva řádky, kde se dozvídám, že si mohu vzít půjčku v bance nebo že mi stát umožní zaplatit nájem o něco později. Skutečnost, že budu mezitím veden jako dlužník a do konce roku budu muset vzniklý dluh v řádech statisíců korun zaplatit, za pomoc kultuře nepovažuji. Za sedmnáct let nezískalo Divadlo Na Jezerce ani jednou grant ministerstva kultury a pan ministr Zaorálek, pokud vím, v DNJ nikdy nebyl a netuší tedy, o jaké divadlo jde,“ řekl Hrušínský redaktorce.

„Stovky milionů z uvedeného programu si rozdělí okruh stejných lidí, kteří si za posledních dvacet let rozdělili miliardy korun, a skončí na účtech stejných divadel, která se svěřenými prostředky hospodaří tak, že, jak dále vyplývá z dokumentu, nebyla schopna ani s těmito stovkami milionů dotací vytvořit rezervu pro případ podobné katastrofy, jakou působí čínský virus v naší zemi,“ opřel se do divadel a organizací, které pobírají kulturní granty a dotace.

„Česká kultura existuje celá léta i bez ministerstva kultury. Pan Zaorálek přehlíží fakt, že už třicet let nežijeme v socialistickém zřízení a součástí kultury jsou – stejně jako všude v civilizovaném světě – soukromé subjekty, které v euroatlantickém prostoru tvoří základ kvality života,“ dodal prý na závěr rozhovoru Hrušínský, který nechápe Zaorálkovo tvrzení, že si podnikatelé dělají z kultury byznys.

Hrušínský sice nevolá po demisi ministra kultury, ale jeho počínání hodnotí negativně. „Když se Lubomír Zaorálek stal ministrem kultury, prohlásil, že kultura je jako tající Antarktida – mizí nám před očima. A také řekl, že způsob, jakým kulturu financujeme, míří k jejímu zániku,“ připomněl herec. „Financování ale nezměnil,“ dodal vyčítavě a posteskl si, že novináři často lžou a manipulují.

„Chápu, že smysl médií je v konfrontování různých názorů a vždy ochotně novinářům odpovídám. Vadí mi ale lež a manipulace, zvláště když se dotýkají mého jména,“ řekl na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…