Jan Zahradil v rádiu zkritizoval Václava Klause. Opravdu

11.09.2014 18:26

Hostem čtvrtečního vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil. Nit suchou nenechal ani na českém premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ani na ministru financí Andreji Babišovi. Prvně zmiňovaný to od něj schytal za liknavý postoj k unijním sankcím vůči Rusku, šéf hnutí ANO zase za alibismus ohledně portfolia pro eurokomisařku Jourovou.

Jan Zahradil v rádiu zkritizoval Václava Klause. Opravdu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil
reklama

Zahradil nesouhlasí s premiérem Sobotkou, který tvrdí, že je třeba vyhodnotit účinek unijních sankcí zaváděných vůči Rusku a že by v případě negativních dopadů na českou ekonomiku mělo Česko některé sankce opominout. Podle europoslance sankce na ruskou ekonomiku dopad rozhodně mají a je prý třeba držet nastolenou linii v podobě sankcí, když už na ní jednou Evropská unie přistoupila, a dotáhnout celou věc do konce, neboli do té doby, než přinese reálné výsledky.

Sobotka nedrží basu

„Je mi líto, že Sobotka opakovaně nedrží basu a narušuje psychologický efekt toho, že tady mezinárodní organizace jménem EU vystupuje jednotně,“ uvedl Zahradil s tím, že Sobotka se od nastoleného kurzu odchyluje. Europoslanec doporučil předsedovi české vlády, aby se zeptal tajných služeb, zda sankce Rusko bolí. Určitě by se prý dozvěděl, že ano.

Evropská komise prý již vyčlenila finanční prostředky, kterými hodlá zmírnit dopady sankcí na evropské zemědělce. A Polsko se chce údajně obrátit na Světovou obchodní organizaci, aby prověřila, zda Rusko protisankcemi neporušilo stanovy organizace a nemělo by být tedy vyloučeno.

Europoslanec se rovněž vymezil proti výroku někdejšího prezidenta Václava Klause, který prohlásil, že Ukrajině chybí silné pojítko, které by ji udrželo pohromadě. Podle Zahradila je nešťastné, když politici bývalého Československa používají podobná slova, zejména když samo bylo odpůrci označováno za uměle vytvořený stát. Tímto způsobem bychom si prý na vidle nabíhat neměli.

I Babiš má vinu na „zpackaném" portfoliu pro Jourovou

Po Sobotkovi a Klausovi to od místopředsedy ODS schytal i ministr financí Andrej Babiš, který shazuje vinu za zisk jiného portfolia eurokomisařky Jourové, než se očekávalo, na premiéra Sobotku. Podle Zahradila za to ovšem nese svůj díl viny i Babiš, který je místopředsedou vlády. Navíc prý zařadil v europarlamentu svojí stranu do liberální frakce, ale za posledních pár měsíců se tam ani jednou neukázal, aby se třeba za Jourovou pokusil lobbovat. „Kdyby si tak nehonili triko, nemuseli být tak zklamaní,“ konstatoval Zahradil.

Jourové podle mínění europoslance mohl v očích předsedy Komise Jeana Claudeho Junckera uškodit i sám Babiš. Juncker se prý totiž mohl rozhodnout nedat české nominantce regionální rozvoj proto, že je to portfolium, přes které proudí evropské dotace, na nichž je údajně založeno podnikání Andreje Babiše. Šéf komise si tak tímto chtěl krýt záda a vyvarovat se problémů.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Flegr: Straším vás schválně! Málo se bojíte covidu. A tohle teď přijde

9:48 Flegr: Straším vás schválně! Málo se bojíte covidu. A tohle teď přijde

Profesor Jaroslav Flegr vysvětloval, proč před měsícem tvrdil, že dnes bude tisíc mrtvých s covidem …