Jandák si otevřeně řekl o zvýšení svého platu

11.08.2014 7:45

Poslancům od roku 2003, kdy vláda v čele s ČSSD zmrazila zákonodárcům výplaty, na rozdíl od soudců platy nerostou. Pokud projde připravovaná vládní novela, měla by členům dolní komory Parlamentu nově na účtě přistát výplata vyšší o jedno procento. Mnohým to nestačí, ovšem kvůli blížícím se komunálním volbám a možné nevoli voličů si nahlas křičet nemohou dovolit. To ovšem není případ Vítězslava Jandáka.

Jandák si otevřeně řekl o zvýšení svého platu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr kultury a exposlanec ČSSD Vítězslav Jandák

„Když se bavíte s ředitelem ČEZ, který bere půl milionu měsíčně a pár milionů ročně na odměnách, a vy jste s 55 tisíci svým způsobem jeho nadřízený, tak je to nenormální. Myslí si to všichni poslanci, které znám. Ale nedovolí si to říct,“ uvedl Jandák pro MF Dnes s tím, že hádky o pár stovek jsou nedůstojné.

Za pravdu mu dává politolog Tomáš Lebeda. „Politici si své platy populisticky přibrzďovali. Ale chceme-li v politice kvalitní lidi, musíme je adekvátně zaplatit,“ myslí si Lebeda. Zvýšení platů zákonodárců posvětil i Ústavní soud svým verdiktem z roku 2012, ve kterém tvrdí, že by platová základna všech složek moci měla být jednotná, jelikož jenom ona „zaručuje, že poměr v zabezpečení představitelů jednotlivých mocí bude zachován“.

MF Dnes nicméně podotýká, že v dohledné době navýšení platů poslanců očekávat nelze. Členové dolní komory Parlamentu si totiž zřejmě nedovolí před komunálními volbami dráždit voliče. Tato slova potvrzuje i anonymní vyjádření jednoho levicového poslance, který MF Dnes sdělil, že „každé zvýšení platu je sebevražda".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími

20:36 Proč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími

Spolek Milion chvilek pro demokracii v úterý půlhodinovým programem na Václavském náměstí a následný…