Janis Varufakis obsáhle zavzpomínal na jednání v Bruselu: Od počátku chtěli jediné- zničit nás. Vyděrač Schäuble, zkorumpovaná média. Občas jsem měl i slzy v očích

22.08.2015 14:43

Někdejší řecký ministr financí Janis Varufakis nechal obyčejné smrtelníky nahlédnout pod pokličku jednání vysokých politických představitelů Evropské unie. Viděl prý na vlastní oči mstivou tvář EU. Dozvěděl se prý, že volby prý nemohou vést ke změně dohodnutých memorand, a v jistých chvílích měl slzy v očích. Zmínil také „zkorumpované sdělovací prostředky“.

Janis Varufakis obsáhle zavzpomínal na jednání v Bruselu: Od počátku chtěli jediné- zničit nás. Vyděrač Schäuble, zkorumpovaná média. Občas jsem měl i slzy v očích
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Varufakis v úvodu prohlašuje, že Syriza chtěla skončit s politikou tupých škrtů. To neznamená, že by odmítala potřebné reformy, jen je chtěla dělat s posvěcením občanů. Strana prý chtěla ozdravit řecké finance, a to i s pomocí restrukturalizace řeckého dluhu, která je podle Varufakise nezbytná. To vše s přihlédnutím k zájmům všech států EU. Ubezpečoval o tom prý i německého ministra financí Wolfganga Schäubleho.

„U lidí, kteří vládnou Evropskou unií, nevyvolal však žádný náš ušlechtilý záměr bohužel sebemenší zájem. Tuto trpkou zkušenost jsme učinili v průběhu vyjednávání, které pak následovalo po dobu dalších pěti měsíců,“ konstatoval Varufakis v textu pro Le Monde diplomatique č. 737 ze srpna 2015, přeložil Petr Uhl. Český překlad přinesl Deník referendum.

Celý text najdete zde

Z EU se ozval křik, že politika úspor a škrtů musí pokračovat, pokud Řecko stojí o další finanční pomoc. Čerstvě zvolená řecká vláda tak byla podle exministra financí vydírána. „To přece nejde, aby volby mohly cokoliv měnit!“ prohlásil podle Varufakise prý Schäuble. Řecké vládě prý bylo opakovaně vyhrožováno, že dojde na uzavření bank, pokud se helénská vláda nezaváže dodržovat memorandum podepsané předchozí vládou. A právě to Tsipras a spol. odmítali.

„Věřitelé se veřejně tvářili, že chtějí jen získat své peníze a že si přejí, aby se v Řecku uskutečnily reformy. Ve skutečnosti měli ale jediný cíl – ponížit naši vládu a přinutit nás ke kapitulaci, a to i kdyby to pro věřitelské státy definitivně znamenalo ztrátu jejich peněz nebo kdyby to vyústilo v neúspěch reformního programu, o jehož oprávněnosti jsme jako jediní ještě mohli Řeky přesvědčit,“ pokračoval Varufakis.

Slzy v očích

Nová řecká vláda prý nedostala prostor k prověření skutečného ekonomického stavu země a už po nich věřitelé chtěli návrh důchodové reformy. Jakékoli návrhy ale prý rychle házeli do koše a ptali se na privatizaci státního majetku. Takto se prý přeskakovalo z tématu na téma. Aby toho nebylo málo, tlak prý byl vyvíjen i na státy, které byly ochotny návrhům řecké vlády naslouchat. V určitých chvílích při jednání měl Varufakis až slzy v očích.

Vše vyvrcholilo ultimátem a řeckým referendem, v němž Řekové řekli věřitelům NE. „Po několika dnech, přes uzavření bank a přes dobře sehranou mediální kampaň založenou na strašení, k níž se v Řecku uchýlily zkorumpované sdělovací prostředky, řekl řecký lid své silné a hlasité ne. Na schůzi předsedů vlád zemí eurozóny, která pak následovala, byl předseda řecké vlády Tsipras donucen přijmout dohodu, kterou nelze nazvat jinak než kapitulací. A co bylo tou zbraní, jež ho k tomu přinutila? Byla to perspektiva, byť protiprávní, že Řecko bude vypuzeno z eurozóny,“ doplnil řecký exministr financí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

8:30 „Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterní večer demonstraci v tak velkém rozsahu, že pod…