Janouškovi zbytek trestu neprominou

13.08.2019 22:10

Odsouzený lobbista Roman Janoušek s konečnou platností neuspěl se žádostí o prominutí zbytku trestu vězení. Zamítl ji pražský vrchní soud během minulého pátku. Z trestu 4,5 roku, který lobbista dostal za úmyslné sražení ženy autem v opilosti, zatím Janoušek strávil za mřížemi zhruba rok a čtvrt, poté mu byl trest přerušen ze zdravotních důvodů. Podle současného rozhodnutí by se měl Janoušek vrátit za mříže koncem letošního roku. Vzhledem ke svému stavu však zřejmě bude Janoušek zbytek trestu absolvovat za specifických podmínek.

Janouškovi zbytek trestu neprominou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lobbista Roman Janoušek
reklama

Anketa

Podpořili byste zrušení Senátu?

95%
5%
hlasovalo: 12951 lidí
Pražský vrchní soud o Janouškově žádosti o upuštění od zbytku trestu rozhodoval od letošního 23. května. Odvolací instance, u níž se Janoušek snažil zvrátit předchozí soudní rozhodnutí, minulý týden v pátek verdikt zopakovala s tím, že se zbytek trestu lobbistovi promíjet nebude. Zamítnutí žádosti je tak pravomocné.

Jednoznačný závěr plyne ze soudní databáze, kde stojí, že „rozhodnutí soudu I. stupně bylo potvrzeno“. Mluvčí soudu Simona Heranová však zatím vzhledem k tomu, že rozhodnutí není písemně vyhotoveno, odmítla médiím poskytnout bližší informace.

Server Aktuálně.cz dnes připomenul i odůvodnění městského soudu, jenž Janouškovu žádost zamítl letos 26. března. „Institut upuštění od výkonu trestu, respektive jeho zbytku je namístě uplatnit ve výjimečných, náležitě odůvodněných případech, neboť jeho aplikací dochází k faktickému zániku možnosti státu vynutit na odsouzeném trest nebo jeho zbytek vykonat, proto je k jeho užití nutno přistupovat velmi obezřetně se zvážením všech okolností,“ píše se v odůvodnění.

Fotogalerie: - Janoušek vinen

Městský soud rozhodl o vině Romana Janouška. Má si...
Městský soud rozhodl o vině Romana Janouška. Má si...
Předseda soudu Tomáš Kubovec
Janouškův obhájce Vít Široký
Městský soud rozhodl o vině Romana Janouška. Má si...
Židle u soudu

Janouškovy zdravotní potíže mají přetrvávat od jeho operace hlavy, kterou v minulosti absolvoval kvůli hematomu. Přerušený trest má od jara 2016, odseděl si něco málo přes rok. Český rozhlas už dříve upozornil, že se v březnu téhož roku stal lobbista oficiálně invalidou. Janouškův advokát v této věci Lukáš Trojan před časem zmínil, že po odstranění hematomu jeho klient podstoupil výměnu části lebky za implantát, což působí další komplikace.

Pražskému městskému soudu předložil Janoušek dva nové posudky, jimiž chtěl doložit, že kvůli své špatné kondici si odpuštění zbytku trestu zasluhuje. Senát soudce Kubovce seznal, že lobbistův stav je skutečně vážný. „Z předložených lékařských zpráv a znaleckých posudků zadaných odsouzeným je soudu zřejmé, že zdravotní stav odsouzeného je stále nepříznivý natolik, že s ohledem na možnosti Vězeňské služby ČR není možné, aby nyní pokračoval ve výkonu trestu odnětí svobody,“ píše soud.

Mluvčí městského soudu Markéta Puci na jaře uvedla, že podle soudce jsou vzhledem k Janouškovu aktuálnímu zdravotnímu stavu nadále splněny podmínky pro přerušení výkonu trestu, nikoliv však pro jeho úplné prominutí.

Fotogalerie: - Zemanovi soudci

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na Pražsk...
Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na Pražsk...
Ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová
Přichází prezident republiky Miloš Zeman
Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na Pražsk...
Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na Pražsk...

„Zdejší soud v aktuálně předložené lékařské dokumentaci sice určitý náznak zhoršení projevu onemocnění odsouzeného spatřuje, nehodnotí jej však jako natolik zásadní, aby bylo možné s dostatečnou určitostí učinit konečný a trvalý závěr o zdravotním stavu odsouzeného,“ dodal též soudce Kubovec.

Podle současného rozhodnutí by se měl Janoušek vrátit za mříže koncem letošního roku. Pražský městský soud k tomu poznamenal, že vzhledem k lobbistově kondici by měl zbytek trestu absolvovat za specifických podmínek.

Janoušek byl odsouzen za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky kvůli nehodě, kdy opilý v březnu 2012 v Praze v Michli srazil ženu. Nejprve naboural do jejího vozu, když si s ním chtěla incident na další křižovatce osobně vyříkat, srazil ji. Žena s těžkými zraněními strávila měsíc v nemocnici. Trest nastoupil v listopadu 2014. V brněnské věznici zůstal do března 2016, potom byl dočasně propuštěn na svobodu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vlajky ven! Praha jde do akce „Bělorusko“. Starejte se radši o město, zuří občané

15:42 Vlajky ven! Praha jde do akce „Bělorusko“. Starejte se radši o město, zuří občané

Poslanec, zastupitel hlavního města Prahy a starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský (Praha sobě)…