Jaromír Štětina: Jít na koncert Alexandrovců je kolaborace s cizí armádou

17.08.2015 10:15

Europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina poskytl rozhovor aktivistovi Pražského Majdanu Tomáši Peszynskimu, přičemž pozoruhodný je zejména jeho výčet Čechů, kteří údajně podporují režim Vladimira Putina. Vedle komunistů do něj Štětina zařadil i ministra kultury Daniel Hermana či prezidenta Miloše Zemana. Toho politik z TOP 09 považuje za kolaboranta.

Jaromír Štětina: Jít na koncert Alexandrovců je kolaborace s cizí armádou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Snídaně s europoslancem Jaromírem Štětinou po jeho návratu z cesty na východní Ukrajinu
reklama

Štětina na úvod vysvětlil, že v podpoře Ukrajiny je v rámci EU nejaktivnější Evropský parlament, který přijal celou řadu rezolucí, ve kterých prý jasně odsuzuje agresi Ruska vůči Ukrajině. Tento postoj je dle Štětiny ovlivněn také tím, že europoslanci ze zemí bývalého sovětského bloku vnášejí do europarlamentu svoji historickou paměť, kterou staré země EU nemají. „Celá řadu Francouzů nebo Italů vůbec nemá ponětí, co to byl komunismus a co to je ruská politika, a nedokážou si připustit, že lež je konzistentní součástí ruské zahraniční politiky. Myslím si tedy, že Evropský parlament to má srovnané a necouvnul ani o krok od odsouzení ruské agrese,“ říká europoslanec za TOP 09.

Na Rusko je dle Štětiny dobré vyvíjet diplomatický tlak, on sám však na základě mnohaletého působení soudí, že bychom měli dodat na Ukrajinu zbraně, neboť jediné, čemu prý Moskva rozumí, je hrubá síla. „Proto si váží Reagana, který Rusy uzbrojil a vyhrál studenou válku. Určitě si neváží našeho prezidenta. Rusové mají rádi silné protivníky, a proto je potřeba jim tu sílu ukazovat,“ myslí si Štětina, podle kterého se o dodávkách zbraní na Ukrajinu v Evropském parlamentu diskutuje.

Komunisté a Herman podporují Rusko

„Zatím to tedy v tomto ohledu v Europarlamentu vypadá dobře, i když to nemusí dlouho trvat. Je tam velká spojená síla, na jedné straně složená z komunistů nejrůznějšího ražení, včetně našich, a na druhé straně sálu jsou zase Le Penovci. A obě tato křídla drží spolu. Vytvářejí velice silnou proruskou lobby v Europarlamentu. Pokud bude pokračovat propagandistická práce ruských tajných služeb, tak se může stát, že by mohl Evropský parlament couvnout. Doufám, že se toho nedožiji,“ uvádí Štětina.

Proruské postoje u nás však prý neartikulují jenom komunisté. Dle europoslance má „máslo na hlavě“ i lidovecký ministr kultury Daniel Herman. „Požádejte pana ministra kultury Hermana, aby prověřil, jak moc jeho ministerstvo financuje tyto promoskevské hlasy. Některá financování již zastavil, ale přesto pod rouškou podpory národnostních menšin dostává ruská propaganda peníze z českého státního rozpočtu,“ odkrývá Štětina údajného podporovatele ruského režimu.

Zeman je kolaborant

V rozhovoru s aktivistou Pražského Majdanu se Štětina vyjádřil i k turné slavného ruského pěveckého sboru Alexandrovci, který v rámci oslav sedmdesátého výročí konce druhé světové války zavítá na podzim i do České republiky. „Ten, kdo pořádá turné Alexandrovců, kolaboruje s ruskou armádou, protože Alexandrovci jsou příslušníci ruské armády. Příslušníci stejné armády, kterou odsoudil Evropský parlament za agresi vůči Ukrajině a kterou musí odsoudit každý demokraticky smýšlející člověk. Nejsou to žádní zpěváci převlečení do uniforem. Jsou to vojáci ruské armády, a proto spolupráce s nimi, včetně divácké účasti, je kolaborace. S cizí armádou,“ má jasno Štětina. Kolaborantem je dle něj i prezident Zeman, pod jehož záštitou se turné koná.  „Pan prezident je zjevný kolaborant. Na to nepotřebuje Alexandrovce,“ konstatuje Štětina.

Celý rozhovor ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tragický požár panelového domu v Bohumíně: Jedenáct lidí zemřelo. Hořící lidé vyskakovali z oken vstříc smrti

20:26 Tragický požár panelového domu v Bohumíně: Jedenáct lidí zemřelo. Hořící lidé vyskakovali z oken vstříc smrti

Při dnešním požáru v panelovém domě v Bohumíně došlo k úmrtí jedenácti osob. Šest lidí zemřelo v byt…