Jaromír Štětina: Teritoriální loupeže Ruska pokračují. Na pomoc Ukrajině by mělo přijít OSN

24.01.2015 15:35

Europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) má jasno v tom, co by se teď mělo dít na Ukrajině. Evropa si podle jeho názoru začíná uvědomovat, že Rusko nedodržuje dohody a teď by měl přijít na řadu zásah OSN, OBSE a politicky EU i NATO, který by měl Ukrajině pomoci zvítězit nad separatisty a získat kontrolu nad svými hranicemi. Pokud se tak nestane, ruské teritoriální loupeže budou pokračovat.

Jaromír Štětina: Teritoriální loupeže Ruska pokračují. Na pomoc Ukrajině by mělo přijít OSN
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Štětina

Jaromír Štětina na sociální síti Facebook napsal, že rusko-ukrajinskou krizi musí v konečné fázi dořešit jen diplomatické kruhy, ale v tuto chvíli se ukazuje, že diplomatické výzvy ke smíru samy o sobě nestačí.  

"Evropa si však začíná uvědomovat, že tyto výzvy k příměří nic nevyřeší, protože Rusko nedodrží žádnou dohodu, což ukázalo naprostou ignorací minských dohod o příměří. Cesta k míru předpokládá vojenské uzavření hranic za asistence OSN a OBSE, za politické podpory EU a NATO a při vojenské podpoře Ukrajiny zbraněmi a municí,“ míní Štětina.

Rusko ještě nemusí ztratit tvář

Europoslanec ukazuje i na cestu schůdnou pro Rusko. To se prý sice na východě Ukrajiny angažuje, ale stále to vytrvale popírá, takže by i po porážce separatistů mohlo tvrdit, že v žádném případě nejde o prohru Ruské federace. Čím déle bude konflikt trvat, tím pravděpodobnější je, že Rusko přizná svou účast v něm. A pak už nebude moct uznat porážku, aby neztratilo tvář.

Pokud Rusko nezastavíme, budeme se dál potýkat s jeho rozpínavostí. K tomuto závěru Štětina dochází i na základě zprávy ruské agentury TASS, která přinesla informace o tom, že ruská Státní duma schválila dohodu o strategickém partnerství s Abcházií a ještě propracovanější dohodu zřejmě schválí se separatistickou Osetií. Ačkoli jsou oba regiony součástí jiných států, mají být fakticky pevně svázány s Ruskou federací.

"Tato dumou ratifikovaná smlouva je krok k tomu, aby se Abcházie ze 'samostatného státu' stala plnou teritoriální součástí Ruska. Teritoriální loupež pokračuje. Nedávno jsme v EP na toto nebezpečí poukazovali. Totéž hrozí Jižní Osetii," píše k tomu europoslanec.

Europoslanec Jaromír Štětina napsal:

Vyzvy k jednani, ktere prinesla posledni schuzka ministru zahranicnich veci (vcetne ukrajinskeho a ruskeho) jsou pochopitelne a nutne. Evropa si vsak zacina uvedomovat, ze tyto vyzvy k primeri nic nevyresi, protoze Rusko nedodrzi zadnou dohodu, coz ukazalo naprostou ignoraci minskych dohod o primeri. Cesta k miru predpoklada vojenske uzavreni hranic za asistence OSN a OBSE, za politicke podpory EU a. NATO a pri vojenske podpore Ukrajiny zbranemi a munici. V teto fazi lze valku ukoncit jen vitezstvim Ukrajiny nad "separatisty". Rusko stale vede hybridni valku a tvrdi, ze se jeho vojaci a zbrane valky neucastni. Porazka "separatistu" by pro Rusko byla bolestna, ale dala by Kremlu moznost predstirat, ze to neni porazka Ruska. Driv nebo pozdeji se hybridni valka zmeni ve valku, v niz svou ucast bude Rusko muset potvrdit. Od toho okamziku ztraci Rusko moznost prohru priznat. Prohrat mohou separatisté, ale velká Rus nikdy neprohrava.

---

Tato dumou ratifikovana smlouva je krok k tomu aby se Abchazie ze "samostatneho statu" stala plnou teritorialni soucasti Ruska. Teritorialni loupež pokracuje. Nedavno jsme v EP na toto nebezpeci poukazovali. Totez hrozi Jizni Osetii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Metropole fetu. Hřib tvrdí, že to je v pořádku? Ani omylem. Drsné drogové VIDEO z Prahy

6:25 Metropole fetu. Hřib tvrdí, že to je v pořádku? Ani omylem. Drsné drogové VIDEO z Prahy

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) míní, že v metropoli nejsou s drogami „žádné problémy“. Ve sku…