Jaromír Štětina si u nás přeje vojáky USA: Prudce to snižuje nebezpečí války na našem území

06.03.2015 10:08

Informace o možné budoucí přítomnosti amerických vojáků na území České republiky, která v polovině týdne proběhla českými médii, vzbudila rozporuplné reakce. Někteří tuto, byť prozatím jen hypotetickou možnost ostře odsoudili, určitá část politického spektra by ale přítomnost amerických vojáků na našem území přivítala.

Jaromír Štětina si u nás přeje vojáky USA: Prudce to snižuje nebezpečí války na našem území
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

„Přítomnost amerických vojáků v České republice prudce snižuje nebezpečí vojenského konfliktu na našem území,“ napsal si na svůj facebookový profil europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina.

Pozitivní reakci vyvolala zpráva o možné budoucí přítomnosti amerických vojsk na našem území i u místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška. „Kolikrát budou muset Američané Evropu znovu zachraňovat, než si my v Evropě uvědomíme, že to takto do nekonečna nejde? Byla by Evropa jakožto spojenec USA schopna reagovat v případě pomoci a potřeby USA? Ony ano a dokázaly to během minulého století hned několikrát,“ uvedl Ženíšek pro ParlamentníListy.cz.

Společné cvičení je dle něj něco, co je běžné již dnes, posílení bezpečnosti tím, že by byly na našem území základny NATO, je tak prý logická a správná úvaha. „Někteří stále nechtějí připustit, že jsme členy NATO, to se ukázalo již během radaru v Brdech, a je třeba proti takovým tendencím ostře vystupovat. Zpochybňují legitimitu našeho spojenectví v rámci NATO,“ myslí si Ženíšek.

V podobném duchu se vyjádřila i poslankyně za ODS Jana Černochová. Společná cvičení se spojenci dle jejího soudu posilují nejenom naši armádu a Českou republiku, ale i Severoatlantickou alianci. Jsou prý také zároveň ujištěním zemím na východní hranici, že nejsou osamoceny tváří v tvář ruskému řinčení zbraněmi. „Vysíláme tím Rusku, které mimochodem kromě občasných intervencí provádí jedno cvičení za druhým, signál o naší jednotnosti,“ je přesvědčena Černochová.

Server Defense News ve středu přinesl informaci, že by se vojenská operace Atlantic Resolve, kterou Spojené státy americké spustily v loňském roce v reakci na obavy některých evropských států z agresivní politiky Ruska, mohla rozšířit i o Českou republiku a Maďarsko. Tato spolupráce by prý vedle intenzivnější kooperace obou armád zahrnovala také cvičení vojsk NATO přímo na území České republiky.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo sestřelil STAN? Hledáte špatně. Bartoš? Ani omylem. Babiš? Vedle. Koukněte mezi kamarády. A Farského ostuda u něj doma

7:49 Kdo sestřelil STAN? Hledáte špatně. Bartoš? Ani omylem. Babiš? Vedle. Koukněte mezi kamarády. A Farského ostuda u něj doma

TÝDEN V MÉDIÍCH Jak nemá vypadat investigativní žurnalistika, předvedl v tomto týdnu jeden český ser…