Jaroslav Bašta natřel dnešní Západ básničkou o lhaní a čůrání

06.05.2018 6:46 | Zprávy
autor: mp

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině v komentáři pro server Prvnízprávy.cz prohlásil, že už je starší ročník, tak si leccos pamatuje. Coby student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy si pamatuje třeba středověké latinské básničky. Jedna z nich, která mu utkvěla v paměti, byla o čurání a lhaní. Podle Bašty se skvěle hodí na dnešní počínání Západu.

Jaroslav Bašta natřel dnešní Západ básničkou o lhaní a čůrání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta si vzpomněl na středověkou básničku, kterou slyšel jako vysokoškolský student.

„Zapamatoval jsem si úsloví, které vycházelo ze zvukové podoby latinských sloves lhát a močit. Cum amicus fingit, fingas! Cum amicus pingit, pingas! (Když přítel lže, lži taky! Když přítel močí, moč taky!) To druhé evidentně vzniklo jako usnadnění odchodu od stolu. Až do letošního roku by mne nenapadlo, že by se toto dvojverší středověkých žáků – darebáků mohlo stát stěžejním heslem solidarity v mezinárodních, zejména pak aliančních vztazích,“ napsal Bašta hned v úvodu komentáře.

Bašta si prý na básničku vzpomněl, když viděl, co rozpoutalo vyjádření Miloše Zemana v kauze novičok. Prezident řekl, že se v minulosti s látkami typu novičok v Česku pracovalo. A rozpoutal tím bezmála bouři.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…