Jaroslav Bašta natřel dnešní Západ básničkou o lhaní a čůrání

06.05.2018 6:46

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině v komentáři pro server Prvnízprávy.cz prohlásil, že už je starší ročník, tak si leccos pamatuje. Coby student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy si pamatuje třeba středověké latinské básničky. Jedna z nich, která mu utkvěla v paměti, byla o čurání a lhaní. Podle Bašty se skvěle hodí na dnešní počínání Západu.

Jaroslav Bašta natřel dnešní Západ básničkou o lhaní a čůrání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Jaroslav Bašta si vzpomněl na středověkou básničku, kterou slyšel jako vysokoškolský student.

„Zapamatoval jsem si úsloví, které vycházelo ze zvukové podoby latinských sloves lhát a močit. Cum amicus fingit, fingas! Cum amicus pingit, pingas! (Když přítel lže, lži taky! Když přítel močí, moč taky!) To druhé evidentně vzniklo jako usnadnění odchodu od stolu. Až do letošního roku by mne nenapadlo, že by se toto dvojverší středověkých žáků – darebáků mohlo stát stěžejním heslem solidarity v mezinárodních, zejména pak aliančních vztazích,“ napsal Bašta hned v úvodu komentáře.

Bašta si prý na básničku vzpomněl, když viděl, co rozpoutalo vyjádření Miloše Zemana v kauze novičok. Prezident řekl, že se v minulosti s látkami typu novičok v Česku pracovalo. A rozpoutal tím bezmála bouři.

„Konstatovat holou pravdu se už zase označuje za velezradu. Lhát a popírat skutečnosti, které měly vnitřní logiku a prostou úvahou k nim dospěl skoro každý, je označováno za státnický počin a povinnost každého demokratického politika... Hysterická reakce části politického spektra a s ní spojených médií ukazuje, že jsme se zase navrátili do časů propagandy doby před karibskou krizí. V této situaci jenom velezrádci, vlastizrádci a ruští agenti se mohou odvolávat na zásady jako Pravda vítězí nebo Sacharovův Život v pravdě, natož pak na Jana Husa,“ vyjádřil svůj názor Bašta.

Někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině je přesvědčen, že už zase žijeme v době, kdy existují dvě pravdy – ta naše „západní“ a ta „jejich“. V takto rozděleném světě je podle Bašty bohužel až příliš snadné rozpoutat válku. A ten, kdo by stál o rozpoutání války, nepotřebuje, aby prezident nechal prošetřovat kauzu, která může válku rozpoutat, a poté o této kauze říkat pravdu do médií. „Proto ten řev,“ uzavřel Bašta.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

19:13 „Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

Na to, že spolek Milion chvilek připravuje demonstraci proti zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem p…