Jaroslav Kmenta si s kolegou Slonkové natočili rozhovor. A došlo na velké zpochybnění důvěryhodnosti české policie

05.04.2018 17:50

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta v posledních měsících musel opakovaně vypovídat ke kauzám, které se týkají premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Generální inspekce bezpečnostních sborů totiž uvedla, že prověřuje možné úniky informací ze spisů. Novinář ale hovoří o tom, že policie a úřady ohrožují kvůli premiérovi v demisi jeho práci. V pořadu Výzva na serveru seznamzprávy.cz jej proto vyzpovídal Jiří Kubík, který tvoří investigativní novinářské duo se Sabinou Slonkovou, po níž prý „jde“ policie také. „Nutí nás k nestandardním krokům, které jsem za svou novinářskou praxi nezažil,“ uvedl Kmenta.

Jaroslav Kmenta si s kolegou Slonkové natočili rozhovor. A došlo na velké zpochybnění důvěryhodnosti české policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Hned v úvodu Jaroslav Kmenta potvrdil, že současná doba je jednou z nejhorších, které za celou svou téměř třicetiletou novinářskou kariéru zažil. „Zkoncentrovala se zde obrovská síla zejména v politice. Jsou tu dva dinosauři Zeman a Babiš a jeden tyranosaurus, tedy Okamura. V tenhle moment se tak násobí všechny útoky na novináře,“ uvedl s tím, že díky tomu se vytváří prostředí, kde roste nenávist vůči novinářům.

„Je vidět, že se ve společnosti snížila laťka morálky na minimum, chybí zde vyváženost. Je to hlavně proto, že do politiky vstoupil problematický Babiš a vrátil se tam pološílený Zeman,“ dodal Kubík, podle kterého drtivá většina lidí, kteří dnes volí, jsou v nějakém vakuu, kde nedokážou vyhodnotit, co je vlastně dobré a co špatné, co je lež a co pravda.

Nedávno novinář Kmenta napsal článek týkající se zastřeleného slovenského investigativního novináře Kuciaka, ve kterém tvrdí, že i u nás jde do tuhého. Má totiž za to, že podmínky pro to, co se stalo na Slovensku, se pomalu tvoří i v Česku. „Ta nálada se tu skutečně taková vytváří. Jestli se něco takového stane i u nás, budu říkat, že částečně budou mít krev na svých rukou politici za to, jakou ve společnosti vytvářejí atmosféru nenávisti,“ zdůraznil s tím, že chtějí mít ve společnosti lepší obrázek, než ve skutečnosti je, a první, kdo jim tak příchází pod ruce, jsou novináři, na kterých si vybíjejí zlost, a pak vše akorát graduje.

Kritická a investigativní novinařina je jednoznačně v tuto chvíli podle Kmenty ohrožena. „Nebýt internetu, máme mnohem menší možnost projevovat svobodně názory, když Babiš vstoupil do mediální scény spolu s dalšími miliardáři, tak šíleně omezili svobodu slova,“ řekl s tím, že veškeré projekty vznikající v této dusné atmosféře mohou vznikat a šířit se hlavně za pomoci sociálních sítí a internetu.

V časopisu Reportér Kmenta také uvedl, že část vybraných novinářů se stává obětí přímého či nepřímého vydírání, ať jsou to výhrůžky smrtí, nebo snaha dostat je do soukolí zvláštního vyšetřování. To se prý nyní děje na detašovaných pracovištích policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů na Liberecku s úkolem prověřit práci a kauzy, o kterých v minulosti psali někteří z investigativních novinářů. Prošetřuje se tak jejich možné zapojení do jakéhosi spiknutí proti Andreji Babišovi.

„Oni se domnívají, že novináři jsou napojení na lidi, jež pracují pro nějaké neuchopitelné mocenské a spiklenecké centrum. Zabijí tím dvě mouchy jednou ranou. Úřady mu na zakázku dodají munici a pseudodůkazy o existenci nějakého spiknutí proti němu. Zvou si nás na výslechy opakovaně a nutí nás k nestandardním krokům, které já jsem zatím za svoji novinářskou praxi nezažil,“ popsal Kmenta.

„Nemám o tom sice přímý důkaz v listinné podobě nebo nahrávku, ale když si dám dohromady všechny informace, které k tomuto tématu jsou, jednoznačně mi z toho vyplývá, že tam snaha Babiše nějakým způsobem zasáhnout novinářskou scénu, která mu není kriticky nakloněna, existuje,“ je přesvědčen novinář.

Podle Kmenty je to prý především celé o tom, že Andrej Babiš se ve své politické kariéře od roku 2013 dostal do obrovských potíží se svojí minulostí a aktivitami, které prováděl jako politik, lobbista a podnikatel. „Ty informace se nějakým způsobem nyní dostávají na veřejnost a přidaly se k tomu další kauzy. Čapí hnízdo, objevil se Twitter Julius Šuman, na kterém byly zveřejněny nahrávky z jeho soukromí,“ připomněl novinář a dodal, že Babiš tehdy prohlásil, že je to všechno špína, jež se proti němu chystala dlouho, a že to je celé spiknutí kmotrů a gaunerů proti němu.

„On teď potřebuje tuto teorii obhájit veřejně, v tomto momentě on čekal na volby v říjnu 2017, které mu ve spolupráci s prezidentem Zemanem umožnily, aby si uzmul obrovský kus moci,“ sdělil Kmenta a zdůraznil, že teď má tady Babiš od prezidenta Zemana glejt na to, aby si půl roku dělal to, co potřebuje k vyřešení svých problémů, a dokonale toho využívá.

  • Celý rozhovor ZDE

Na závěr Kmenta poznamenal, že již nemá žádnou důvěru ve státní orgány, a policie a úřady ohrožují kvůli premiérovi Andreji Babišovi novinářskou práci. „I když je to největší ohrožení, které pamatuji, v kritice budu pokračovat a měli by i všichni ostatní,“ uzavřel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

19:00 A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

V Poslanecké sněmovně vzniká zákon, který má zrovnoprávnit svazky stejnopohlavních párů s těmi, kter…