Jasné a průhledné firmy. Akorát majitele nenajdete. Rakušan už se vymlouvá

29.12.2021 12:30

MF Dnes před časem napsala, že dnešní sponzoři STAN jsou např. lidé, kterým v devadesátých letech při privatizaci sítě obchodních domů Prior poskytoval služby tehdejší bankéř a dnes místopředseda STAN Věslav Michalik. Jenže tím celý příběh ani zdaleka nekončí, jak zjistil Jan Moláček z Deníku N. Předseda STANu Rakušan říká, že ostatní strany a hnutí také tak hluboko neprověřují.

Jasné a průhledné firmy. Akorát majitele nenajdete. Rakušan už se vymlouvá
Foto: Repro ČT
Popisek: Předseda hnutí STAN, Vít Rakušan v Otázkách Václava Moravce

Anketa

Budete se o Vánocích omezovat při setkávání s přáteli a příbuznými?

14%
83%
hlasovalo: 27849 lidí
Deník N je dalším médiem, které si posvítilo na vazby hnutí STAN na některé kyperské firmy. Předseda STAN Vít Rakušan v tom, kdo posílá peníze Starostům a nezávislým, nevidí problém. On i jeho kolegové tvrdí, že peníze hnutí darovaly firmy s jasnou a průhlednou strukturou.

Server však upozorňuje, že to není tak docela pravdivé.

„Celkem 250 tisíc korun poslaly starostům dvě firmy – akciová společnost Humble a její dceřiná firma Investiční a majetková. Firmy podnikají s nemovitostmi, společnost Humble podle údajů ve své výroční zprávě za rok 2019 pronajímá nebytové prostory v Bruntále, Sokolově a Karviné. Komu firmy patří, není z veřejných zdrojů možné zjistit. V evidenci skutečných majitelů je zapsán pražský advokát Luboš Kuna. Ten ale majitelem firmy není, v evidenci je zapsaný pouze jako tzv. ‚náhradní‘ skutečný majitel,“ uvedl server.

Kuna odmítl skutečné majitele odhalit s tím, že k tomu nemá svolení.

A co na to Rakušan?

„Jsem přesvědčený, že vlastnickou strukturu dárcovských firem až do úrovně jejich ‚babiček‘ u nás nezkoumá žádná politická strana – a nemyslím si, že by to bylo nutné, pokud takové dary splňují všechny náležitosti vyžadované zákonem,“ napsal Rakušan.

Peníze, konkrétně 80 tisíc, Starostům poslala společnost MAT Corporation. Její dceřiná firma Budějovická Alej 150 tisíc a další dceřiná firma DBK management 280 tisíc. Majitelem české firmy MAT Corporation je kyperská společnost GL&P Investments.

Za GL&P Investments stojí 5 akcionářů, z toho čtyři čeští podnikatelé a jeden subjekt - další kyperská firma Confucius Nominees. Tato firma spadá do portfolia kanceláře IQ EQ, která nabízí offshore služby v daňových rájích.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…