Jdete si na radnici změnit pohlaví. To bylo moc i na Macrona. Ale se zlou se potázal

19.06.2024 22:22 | Zprávy

Francouzský prezident Emmanuel Macron čelí obvinění z transfobie poté, co kritizoval manifest nové levicové koalice, která navrhuje možnost změny pohlaví na radnici. Kritici obvinili Macrona z využívání transfobie k politickým útokům na oponenty a zneužívání menšin v boji o moc. Proti jeho vyjádření vystoupil i poslanec Macronovy vlastní strany.

Jdete si na radnici změnit pohlaví. To bylo moc i na Macrona. Ale se zlou se potázal
Foto: Repro Youtube
Popisek: Francouzský prezident, Emmanuel Macron

Před červencovými volbami, které předčasně vyhlásil francouzský prezident Emmanuel Macron po nepříznivém výsledku voleb do Evropského parlamentu, se proti Macronovi sjednotily levicové strany – Zelení (Les Verts, LV), Socialistická strana (Parti socialiste, PS), Komunistická strana Francie (Parti comuniste francais, PCF) a Nepoddajná Francie (La France insoumise, LFI) v čele s Jean-Lukem Mélenchonem.

Do voleb půjde koalice pod názvem Nová lidová fronta. Volby by se měly konat ve dvou kolech 30. června a 7. července. Voleno bude 577 členů Národního sdružení.

Macron během návštěvy západní Francie vyjádřil svou důvěru ve francouzské občany a zpochybnil předvolební návrhy jak krajní pravice, tak nové levicové koalice. U levicové koalice zejména kritizoval jejich návrh na možnost změny pohlaví na radnici, informuje server France 24.

„Dobře vidí, co se jim nabízí. RN a její spojenci nabízejí věci, které mohou lidi potěšit, ale nakonec se bavíme o 100 miliardách eur ročně. A na druhé straně, u extrémní levice je to čtyřikrát horší – už není sekularita, vrátí se k imigračnímu zákonu a jsou tam věci, které jsou naprosto fraškovité, jako je změna pohlaví na radnici,“ uvedl prezident.

Macronovy komentáře vyvolaly znepokojení i v jeho vlastní straně Renesance, kde poslanec Clément Beaune odmítl stigmatizaci LGBT lidí. „Pro trans lidi, pro LGBT lidi, pro všechny... musíme odmítnout jakoukoli stigmatizaci v politickém diskurzu a prosazovat práva,“ uvedl na svém účtu sociální sítě X.

Julia Torletová z nevládní organizace SOS Homophobie obvinila Macrona z využívání transfobie k politickým útokům na oponenty a označila tuto strategii za snahu využít menšiny v boji o moc.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež, korupce a pokrytectví, evropské hodnoty dneška. Ivan David vysvětloval, jak to myslel

16:36 Lež, korupce a pokrytectví, evropské hodnoty dneška. Ivan David vysvětloval, jak to myslel

Europoslanec Ivan David (SPD) se v rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým mimo jiné rozmluv…