Jdou proti nám všichni, i ti, co s námi podepsali koalici. Je vidět, že jim ANO vadí opravdu moc. Co Andreje Babiše tak rozčílilo?

27.02.2016 10:35

Téměř všechny parlamentní strany připravují zákon, který by Andreje Babiše po příštích sněmovních volbách přinutil rozhodnout se mezi podnikáním a vládní funkcí. Už by nemohl jako doposud být ve střetu zájmů, kdy je zároveň ministrem a zároveň majitelem holdingu Agrofert. Informuje o tom server Novinky.cz s odvoláním na páteční Právo.

Jdou proti nám všichni, i ti, co s námi podepsali koalici. Je vidět, že jim ANO vadí opravdu moc. Co Andreje Babiše tak rozčílilo?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

To v pátek informovalo, že ČSSD se rozhodla hlasovat pro novelu zákona o střetu zájmů, jejíž autorem je opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09). Podle ní by členové vlády nesměli být zároveň ovládajícími osobami ve firmách. Pokud by tedy Babiš chtěl být členem i příští vlády, musel by se vzdát své firmy Agrofert: prodat ji nebo převést na jinou osobu či do svěřenského fondu.

Sobotka: Návrh je legislativně nesporný

Pro návrh budou hlasovat sociální demokraté. „Návrh, který by ukládal členům vlády převést firmy, aby je nemohli ovládat, považujeme za legislativně nesporný,“ sdělil listu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Celý text je ZDE

Pro jsou i další sněmovní strany, s výjimkou Strany přímé demokracie (SPD). Její předseda Tomio Okamura totiž proti Babišovi hlasovat zřejmě nebude. „Návrh je esencí hlouposti a populismu, jelikož v praxi nic neřeší. Copak tím, že se nějaký majitel vzdá firmy po dobu, co je ve veřejné funkci, se nějak ovlivní jeho vztah k té firmě?“ řekl Okamura listu.

Babiš: Je to msta

Ministr financí ale tvrdí, že je to msta za to, že ANO narušuje systém tradičních stran. „Udivuje mě hlavně chování našich koaličních partnerů. Při podpisu koaliční smlouvy, podle které už dva roky spolupracujeme a přijímáme zákony, dobře věděli, že vlastním firmu a noviny. A najednou jim to vadí tak, že se spojí proti koaličnímu partnerovi s opozicí a odsouhlasí si spolu zákon?“ napsal Právu.

Jak se dalo očekávat, hnutí ANO stojí ve sporu za svým předsedou. „Je vidět, že hnutí ANO je opravdu nechtěnou chybou v systému, kterou tady tradiční politické strany nechtějí tak moc, že se už spojují proti nám všichni,“ napsal deníku šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, který sedí v představenstvu firmy Agrofert a ve vedení tří dalších firem.

Faltýnek: Ostatní strany chtějí dostat Babiše z politiky a nastolit staré pořádky

„Na to, že se do nás neustále opírá opozice a využívá k tomu lživé informace, už jsme si zvykli, ale že se s opozicí teď proti nám spojí i naši koaliční partneři, to jsem nečekal. Ty návrhy strany nepodpoří proto, aby udělaly něco dobrého pro lidi, ale protože chtějí dostat Babiše z politiky a nastolit staré pořádky,“ dodal.

Hlasovat pro návrh chtějí vedle TOP 09 a zmíněných ČSSD a KDU-ČSL také ODS, komunisté a poslanci Úsvitu. To je celkem 147 hlasů. Návrh by tedy měla Poslanecká sněmovna hladce schválit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…