Je dobře, že Merkelová zrušila summit s Putinem. Rusko totiž na Donbasu začalo znovu útočit, píše publicista Dolejší

13.01.2015 12:21

Rusko se snaží dosáhnout na Ukrajině co největších úspěchů, dokud to ještě jde. Za těchto okolností nemá smysl s Putinem jednat a kancléřka Merkelová udělala dobře, že zrušila summit v Astaně. Tak to vidí redaktor Britských listů Karel Dolejší.

Je dobře, že Merkelová zrušila summit s Putinem. Rusko totiž na Donbasu začalo znovu útočit, píše publicista Dolejší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci sankcí proti Rusku a zastánci Vladimira Putina
reklama

Dolejší připomíná, že kancléřka Merkelová zrušila čtvrteční čtyřstranný summit v Astaně, na kterém měly Rusko s Ukrajinou jednat o dalším řešení situace na Ukrajině za zprostředkování Německa a Francie. Jako důvod zrušení bylo uvedeno neplnění předchozích dohod z Minsku ze strany Ruska a proruských separatistů na východě země.

Situace je nyní taková, že Moskva obviňuje Kyjev z příprav vojenského útoku, zatímco ten tvrdí, že Rusko již na území střetů dostalo více příslušníků pravidelných a nepravidelných vojenských jednotek, než má k dispozici on sám.

Dolejší připomíná, že Ukrajina každý den hlásí desítky případů dělostřeleckého a raketového ostřelování, což však nelze potvrdit z nezávislých zdrojů. Videozáznamy však podle něj dokazují, že cílem silných ruských útoků je přinejmenším letiště v Doněcku.

Celý komentář ZDE

Dále redaktor Britských listů připomíná, že v Krasnodaru byla zdokumentována kolona výlučně ruských bojových vozidel užívaných u pohraničních jednotek. Kromě toho někteří ruští vojáci sami na sociálních sítích informují o svých aktivitách na Ukrajině, dokonce tam věší fotky. Přesto se však podle Dolejšího objevují komentátoři, kteří stále opakují, že žádné ruské jednotky na Ukrajině nejsou. „Je třeba si zvyknout na to, že na názorech Putinových zastánců v Česku se nic nezmění,“ dodává k tomu autor.

Bez ohledu na to se podle něj jedná jednoznačně o mezistátní konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou vyvolaný na počátku ruskými občany. Je však prý zřejmé, která ze stran je silnější. Ukrajinci vytahující ze skladů mizernou sovětskou výzbroj z osmdesátých let to prý rozhodně nejsou.

Rusko se podle Dolejšího snaží eskalovat situaci na Ukrajině a dosáhnout co největšího množství zisků co nejrychleji, nejlépe ještě letos, než je hrozba státního bankrotu donutí omezit prostředky na zbrojení a než Bílý dům opustí „měkký“ Barack Obama.

Angela Merkelová se podle Dolejšího snaží odmítnout osvědčený ruský přístup, kdy diplomatická jednání slouží pouze k legalizaci dosažených zisků a uzavřené dohody jen k jejich dalšímu porušování. V tomto případě prý nemá valného smyslu jednat s Vladimirem Putinem. „Dokud Putin neskončí s válkou proti Ukrajině a nezačne dodržovat dohody z Minska, nemá cenu s ním uzavírat nějaké další,“ uzavírá Dolejší.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…