Je nezbytné slavit tento den, prohlásil Klaus. Účastnil se slavnostní přísahy nových vojáků

28.10.2012 17:25

Prezident Václav Klaus dnes u Národního památníku na zasněženém pražském Vítkově propůjčil bojové prapory čtyřem vybraným armádním útvarům. V rámci oficiálních oslav 94. výročí vzniku Československa se také zúčastnil slavnostní přísahy nových vojáků a mluvil k diplomatům.

Je nezbytné slavit tento den, prohlásil Klaus. Účastnil se slavnostní přísahy nových vojáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Klaus a ministr obrany Alexandr Vondra ráno přivítali na Vítkově nastoupené vojáky a položili věnce k soše Jana Žižky. Bojové prapory od prezidenta převzali zástupci 532. praporu elektronického boje Opava, 141. zásobovacího praporu Pardubice, dále zástupci polní nemocnice z Hradce Králové a praporu zabezpečení z Vyškova. Akce se zúčastnili státní i armádní představitelé.

Podle prezidenta Klause je důležité, aby si lidé výročí vzniku Československa připomínali. "Ta tradice má význam a jsem pevně přesvědčen, že ho bude mít vždy, i v 21. století, jestli my sami nedovolíme, aby se na tuto tradici zapomnělo. Z těchto důvodů je pro mě slavit tento den nezbytné a velmi důležité a věřím, že pro rozumně uvažující občany této země také," řekl na místě novinářům Klaus.

Nejdůležitější státní svátek republiky

"Je to nejdůležitější státní svátek České republiky, je to vznik naší novodobé státnosti. Stovky lidí, tisíce lidí za naši svobodu a suverenitu položili život a je povinností nás všech se v tento den jejich památce poklonit," připojil se ministr Vondra.

Klaus později před velvyslanci jiných zemí na Hradě uvedl, že první československý prezident T. G. Masaryk je inspirací pro obnovu demokracie po pádu komunismu. Uvedl, že on osobně bude vždy mezi těmi, kteří si pamatují jeho odkaz a budou bránit státnost a suverenitu republiky.

"To je (důvod), proč si přeji vidět Evropu jako komunitu demokratických států. Států, které spolu spolupracují, bez žádné nadvlády nad nimi nebo mezi nimi," uvedl Klaus. Evropská integrace se podle něj musí ubírat směrem k mezivládní spolupráci. Současná krize je podle něj příležitostí pro zásadní systémovou změnu v evropském integračním modelu a v evropském přeregulovaném a paternalistickém sociálním a ekonomickém systému.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…