Moderátor Jakub Železný se na úvod ministra průmyslu dotázal, v jaké atmosféře probíhalo jednání vlády o tématu. Dle Havlíčka ve věcné atmosféře, s vědomím, že audit je předběžný a jednotlivé resorty k tomu budou dělat oponenturu. Oponentura za jeho resort bude prý rozsáhlá, protože v auditu se údajně nachází několik klíčových pochybení. Dodal, že dokument byl důvěrný, ale z jemu neznámého důvodu unikl.
Moderátor konstatoval, že odpověď na audit budou zpracovávat úředníci, kterým ale velí ministři, a následně se zeptal, jak bude zajištěno, že odpovědi budou čisté a transparentní i u ministerstev, které má v područí ANO. Havlíček vysvětlil, že z povahy služebního zákona je pro ministra i někoho jiného nemožné do tohoto procesu zasahovat. „Je to v rukou řídícího orgánu, ten řídící orgán je zcela pod kontrolou monitorovacího výboru, kde jsou zástupci Evropské komise, to znamená, že v každém případě to musí dělat profesionální úředníci, na tom není zase nic mimořádného,“ popsal situaci ministr.
Jurečka zdůraznil, že KDU-ČSL ze zprávy, na rozdíl od jiných stran, žádné závěry nedělala. Není spokojen s řešením, které sdělil ministr vnitra Hamáček, že oponenturu nebudou psát ministři, ale úředníci. Prý se tak děje normálně, ministr pak jen přečte a zkontroluje závěrečné znění. Železný se ho pak zeptal, co říká na Havlíčkův argument, že úředníci píšící oponenturu nejsou na ministrovi procesně závislí. „Tak ten zákon o státní službě byl vykastrován, to víme. Ale já bych třeba viděl jeden důležitý krok, mně přijde zvláštní, že to třeba někdo ze sociální demokracie nenavrhl, aby třeba supervizi nad tou odpovědí do Bruselu měl Nejvyšší kontrolní úřad. To by mi přišlo jako určitá garance toho, že prostě úřad, který je na to specializován, bude umět posoudit, jakou odpověď do Bruselu odesíláme,“ navrhl Jurečka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
Podcast Ivana Bartoše FREESPEAK pohostil Jana Hrušínského. Probrali spolu Putina, Babiše a lidi, co …
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska