Je to absurdní, odsoudil Zaorálek slova prezidenta Putina

17.04.2014 23:07

Klíčovou roli k mírovému řešení krize na Ukrajině musí sehrát sami Ukrajinci, dohodli se účastníci čtvrteční ženevské schůzky. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) teď nyní záleží především na Vladimiru Putinovi, jestli Rusko dnešní kroky dodrží. Jedinou šancí, jak ukončit krizi, je podle ministra uspořádání prezidentských voleb.

Je to absurdní, odsoudil Zaorálek slova prezidenta Putina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny
reklama

„Na základě textů, které vznikly mezi účastníky ženevské schůzky, nyní uvidíme, jestli můžeme být optimističtí,“ řekl v ČT Zaorálek. Poté v Událostech, komentářích reagoval na slova prezidenta Putina, který v televizi o východní Ukrajině mluvil jako o „Novém Rusku". Putinovo prohlášení, že mu dal parlament povolení ke vstupu na Ukrajinu, je prý naprosto nepřijatelné. „To je naprosto absurdní,“ odsoudil ruského prezidenta Zaorálek s tím, že nikdo z jedné země nemůže rozhodovat o jiné zemi.

Lubomír Zaorálek vidí řešení krize na Ukrajině v úspěšných prezidentských volbách. Ale sám o tom pochybuje. „Vypadá to tak, že Rusko nemá zájem na konání prezidentských voleb. Nerýsuje se tam kandidát, který by Rusům vyhovoval,“ řekl v České televizi.

Poté v Událostech, komentářích ministra vystřídali hosté  - komentátor Jefim Fištejn a ruská publicistka, šéfredaktorka týdeníku Pražský telegraf Natalia Sudlianko. Jejich debata by se dala popsat jako právní a historické putování po Evropě. Srovnávali totiž ukrajinskou situaci s Kosovem, Německem či pražskou čtvrtí.

Podle Fištejna je Putinův ideál uvězněn v carských dobách. Sudlianko zase řekla, že Rusku jde jenom o klid na Ukrajině. Bez války a s právem na sebeurčení. „Je třeba zajistit rozvoj etnických skupin,“ řekla. Regiony podle ní chtějí více uvažovat samy o sobě, nechtějí si nechat diktovat z Kyjeva. „Tak to bude rozhodovat Moskva,“ zasmál se její interpretaci Fištejn.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Významný útvar zpracoval dokument o Prymulovi. Ukazuje na propojení firem a ohromný byznys. Zmiňuje taky jeho cestu do Ruska. Měla prý jediný účel

15:48 Významný útvar zpracoval dokument o Prymulovi. Ukazuje na propojení firem a ohromný byznys. Zmiňuje taky jeho cestu do Ruska. Měla prý jediný účel

„Po pondělní rezignaci Adama Vojtěcha se stal novým ministrem zdravotnictví plukovník Roman Prymula.…