Je to čím dál horší, paní Merkelová. Otočka po volebním průšvihu kancléřce nepomohla, průzkumy jsou dál tristní

24.09.2016 8:21

Vlivný německý týdeník Focus si nechal udělat reprezentativní průzkum, ve kterém se dotazoval respondentů na přistěhovaleckou politiku Angely Merkelové. Jeho výsledky pro německou kancléřku nejsou nijak lichotivé.

Je to čím dál horší, paní Merkelová. Otočka po volebním průšvihu kancléřce nepomohla, průzkumy jsou dál tristní
Foto: archív autora
Popisek: Angela Merkelová
reklama

Zkraje tohoto týdne kancléřka po dalším debaklu CDU v zemských volbách připustila, že země nebyla na takový nápor uprchlíků připravena. Dokonce hovořila o tom, že by nejraději vrátila čas o několik let, aby se tak mohla vláda i úřady na migrační krizi lépe přichystat. Pokud snad někdo vnímal tato její slova za přiznání chyby a věřil, že Merkelová je schopna konečně naslouchat svým kritikům, tak němečtí voliči to rozhodně nebyli.

V reprezentativním průzkumu realizovaném společností Insa bylo osloveno 2127 lidí z celého Německa a výsledek je poměrně jednoznačný. Obyčejní Němci stále kancléřce po více než ročním trvání migrační krize nedůvěřují a nedělají si žádné iluze, že by snad mohla své postoje v oblasti přistěhovalecké politiky nějakým způsobem měnit. To je pro kancléřku obzvlášť alarmující, protože by měla v příštích měsících oznámit, jestli bude svoji funkci obhajovat příští rok ve volbách.

Plných 69 % respondentů v on-line průzkumu uvedlo, že nepředpokládá žádný zásadní obrat v postojích kancléřky. Naopak opačného názoru je pouze 21 % lidí. Přitom většina z oslovených lidí si zásadní změny v přistěhovalecké politice vlády přeje. Nespokojenost se stávající migrační politikou vyjádřilo podle průzkumu objednaného magazínem Focus 67 % respondentů, z nichž 45 % je „velmi nespokojeno“ a 22 % „spíš nespokojeno“.

Absolutní spokojenost s kancléřčinou migrační politikou vyjádřilo jen pět procent z oslovených jedinců. Dalších dvacet procent Němců v průzkumu uvedlo, že je „spíš spokojeno“. Výsledky průzkumu fakticky znamenají, že pondělní vystoupení Merkelové se nesetkalo s žádnou pozitivní odezvou a lidé své kancléřce stále nedůvěřují. Pouhé přiznání reality je pro mírnější kritiky kancléřky sice vnímáno pozitivně, ale podle politologů mělo přijít mnohem dříve.

Němci nyní chtějí patrně vidět jasné kroky, které požaduje mimo jiné šéf sesterské CSU Horst Seehofer. Právě jeho strana přišla předminulý víkend s konkrétními body, které by měla Merkelová splnit, pokud ji má bavorská CSU podpořit i při její čtvrté kandidatuře na pozici kancléřky. Jednání mezi představiteli CSU a CDU se vedou téměř denně, ale konkrétní výsledky zatím nepřinesla. Nicméně Seehofer se včera v médiích po delší době vyjádřil velmi pozitivně a pochvaloval si konstruktivnost vedených jednání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žantovský: Havel a Masaryk? Úplně jiní. Havel není modla. Byl stejný na Hradě i v hospodě

21:49 Žantovský: Havel a Masaryk? Úplně jiní. Havel není modla. Byl stejný na Hradě i v hospodě

28. říjen a 102. výročí Československa. Hostem vysílání ČT24 byl v této souvislosti ředitel Knihovny…