Je to fáma, Balvínovi jsem zatím nic nenabídl, ujišťoval v televizi Rusnok

27.06.2013 19:31

Nově jmenovaný premiér Jiří Rusnok v těchto dnech formuje svou vládu, nabídku stát se ministry zatím přijali tři lidé – Martin Pecina, Marie Benešová a Miroslav Toman. „Myslím, že za ty tři dny to není vůbec špatný výsledek,“ zhodnotil své snažení v pořadu Interview na ČT 24.

Je to fáma, Balvínovi jsem zatím nic nenabídl, ujišťoval v televizi Rusnok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok
reklama

Rusnok již dříve zdůraznil, že hlavní prioritou nové vlády bude sestavení státního rozpočtu. Prozradil v této souvislosti, že již intenzivně hledá ministra financí. Zatím prý podnikl jeden pokus, který ale bohužel nevyšel. „Oslovil jsem Jana Gregora, náměstka odcházejícího ministra financí Miroslava Kalouska, ten však řekl, že se na to necítí,“ uvedl s tím, že jeho důvody pro odmítnutí chápe. Jednat bude proto s dalšími odborníky, ale pravděpodobně již mimo rezort, ujistil.

Nabídku, aby se vrátil do čela ministerstva, také dnes odmítl někdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Rusnok však odmítnutí chápe. „Vláda vzniká ve složité době za poněkud netypických okolností a tato příležitost se objevila zcela neočekávaně, je jasné, že ne každý je schopen se na pár měsíců vzdát svého stávajícího místa,“ uvedl. Práce ministra je prý navíc spíše nevděčnou řeholí.

Kohout se ministrem kultury nestane

Nejasnosti zatím panují ohledně postu ministra kultury. Česká televize dnes uvedla, že by se jím mohl stát její bývalý ředitel Jiří Balvín. „Zatím jsem s ním nejednal, v tuto chvíli jsem mu nic nenabídl,“ odvětil neurčitě premiér.

Razantně ale odmítl, že by v čele kulturního rezortu mohl stanout spisovatel Pavel Kohout, který ho dnes poctil návštěvou. Považuje ho dle svých slov za ikonu české literatury a kultury a jeho názory jsou proto pro něj velmi cenné. „V příštím měsíci slaví významné životní jubileum, chtěl jsem ho pozdravit a poradit se s ním,“ dodal.

Picek nabídku rozmýšlí v zahraničí

Nabídku ale již prý obdržel současný ministr v demisi Vlastimil Picek. „V současnosti je v zahraničí a ozve se mi po svém návratu,“ prozradil Rusnok.

Na Marii Benešovou, členku ČSSD, která se stane ministryní spravedlnosti, je v současnosti z vedení strany vyvíjen nátlak, aby sociální demokraty opustila. Rusnok odmítl, že by jí post nabídl s cílem vyvolat nepokoje uvnitř ČSSD. „Žádnou stranu rozkližovat nechci, chci sestavit vládu ze schopných lidí a nehledím na to, jaké mají stranické knížky,“ zdůraznil. A Benešová prý bude garantem, že soudci budou vykonávat svou práci tak, jak jim náleží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik, fik a očkovací spot do televize byl hotový. Třicet vteřin básní od Wolkera stálo přes milion

19:43 Fik, fik a očkovací spot do televize byl hotový. Třicet vteřin básní od Wolkera stálo přes milion

Naše redakce byla upozorněna na smlouvu mezi Úřadem vlády a reklamní agenturou Procoma. Společnost s…