Je to naprostý nesmysl! Analytička Zlámalová se pustila do Zemana i Bakaly

03.05.2016 22:36

Společnost OKD podala sama na sebe insolvenční návrh. Podle informací ČTK dluží přes 17 miliard korun. Co teď bude s firmou dál? Ministr průmyslu a obchodu a předseda ČMKOS se shodli na tom, že by se některých lidí rádi zbavili. Analytička Lenka Zlámalová doplnila, že nápad prezidenta Miloše Zemana na znárodnění OKD je naprosto nesmyslný. Nešetřila však ani miliardáře Zdeňka Bakalu.

Je to naprostý nesmysl! Analytička Zlámalová se pustila do Zemana i Bakaly
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Důl Paskov
reklama

O dalším vývoji kolem OKD v úterních Událostech, komentářích České televize debatovali ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), šéf odborů Josef Středula, jejich ekonomický expert Pavel Janíčko a komentátorka deníku Echo24.cz Lenka Zlámalová.

Ministr hned v úvodu konstatoval, že vláda stojí o to, aby byla firma reorganizována a těžba byla udržena v maximálním možném rozsahu. Středula s ním však nesouhlasil. „Já si nemyslím, že reorganizace je cesta,“ oponoval ministrovi. Soud musí rychle rozhodnout, na původní vlastníky by se mohlo rychle zapomenout a firma bude mít šanci na nový život, např. se silnou účastí státu.

Mládek by sice také rád zapomněl na současné vlastníky, jenže to nejde. Správce konkurzní podstaty teď bude vybírat Krajský soud v Ostravě a člen vlády doufá, že k tomuto úkolu přistoupí maximálně zodpovědně. Stát do toho nemůže zasahovat, protože soudy jsou nezávislé.

Středula ale připomněl, že o jednu věc by se vláda postarat měla, a to o nezaměstnané, kterých v regionu hodně přibude. Odborář ovšem také jasně řekl, že současný kabinet se opravdu snaží něco dělat. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se s prosbami o pomoc obrací i na Evropskou unii. O problému jedná i vláda jako celek a ministr Mládek zde prý bude prosazovat, aby určitá část zaměstnanců mohla nastoupit dříve do důchodu.

Analytička Zlámalová tvrdě: Návrh Zemana je nehorázný. Bakalovy kroky byly nehorázné

Ve prospěch České republiky hraje fakt, že naše ekonomika sílí a nové zaměstnance podnikatelé potřebují. Doly by se také měly uzavírat postupně, aby náraz na náš trh práce nebyl tak masivní.

Lenka Zlámalová k tématu doplnila, že znárodnění OKD, po kterém volá prezident Miloš Zeman, je absolutně mimo přijatelná řešení. „Je to naprostý nesmysl. OKD už dávno není strategický podnik a není k tomu důvod,“ konstatovala dáma. Nesmíme zapomínat na to, že ceny uhlí dlouho padaly a na firmě se to podepsalo. Další pohled ovšem ukazuje, že společnost zatěžují nevhodné vztahy, které nastavil někdejší vlastník, miliardář Zdeněk Bakala. Ten si podle Zlámalové počínal ve firmě naprosto nehorázně a teď to bude podle všeho mít složitou právní dohru.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pavel Janíčko podotkl, že bychom vlastně neměli být překvapeni, protože už od 19. století víme, jak se chovají kapitalisté. Snaží se maximalizovat své zisky, ale když přijdou problémy, titíž kapitalisté se stáhnou. To podle odborářského ekonoma není nic nového na světě. Bohužel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

16:40 Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od zavedení digitální daně slibovala další zdroj příjmů na financování…