Je to od Ukrajinců blbost. Zavadil kritizoval v ČT Kyjev kvůli možnému ohrožení dodávek ropy a plynu

21.08.2014 23:26

O tom, jaké by mělo na naši zemi dopady to, pokud by Ukrajina splnila své hrozby a zastavila by přes své území tranzit ruské ropy a plynu do Evropy, se diskutovalo v první části čtvrtečního pořadu Události, komentáře. Předseda sněmovního výboru pro sociální politiku Jaroslav Zavadil (ČSSD) úmysl Kyjeva kritizoval slovy: „Já myslím, že je to od Ukrajinců blbost.“

Je to od Ukrajinců blbost. Zavadil kritizoval v ČT Kyjev kvůli možnému ohrožení dodávek ropy a plynu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil
reklama

Zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška se výpadku dodávek neobává. Argumentoval tím, že v roce 2008 byla snížena přeprava ropy ropovodem Družba o 40 %, běžní občané ale žádné důsledky nepocítili. Výpadek, „než přijel další tanker“, pomohly nahradit zásoby se státních hmotných rezerv.

ČR by se výrazně nedotkl ani výpadek dodávek plynu přes Ukrajinu. Pokud by Rusko pokračovalo ve vývozu plynu do Evropy severní cestou, je Česko schopno výpadek dodávek z Ukrajiny nahradit. Problematické by bylo pouze to, pokud by kompletně skončil ruský export plynu do Evropy.

České firmy mají šanci v Gruzii a Moldavsku

Řeč přišla i o hledání nových trhů, které by měly českým firmám nahradit ruský trh, o který kvůli sankcím přijdou. Bartuška situaci bagatelizoval tvrzením, že v objemu českého exportu je Rusko asi až na desátém místě a že do Holandska je český vývoz větší než do Ruska.

Náměstek pro zahraniční obchod a EU z Ministerstva obchodu a průmyslu Vladimír Bártl uvedl, že české firmy se mohou prosadit na trzích v Gruzii či Moldavsku, což jsou regiony, jejichž trh není dosud nasycen a které v těchto dnech ruší cla. Zároveň ale Bártl zdůraznil, že klíčové je ruský trh neopouštět, stále do většiny sektorů ruského trhu vyvážet můžeme.

Křeček vysvětloval, proč by měl stát památky, které jejich vlastníci neopravují, vyvlastňovat

V další části pořadu mluvil zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček o záměru, podle kterého by stát mohl soukromému majiteli, jenž se o památku nestará, ji nechat opravit a na úhradu nákladů s touto opravou spojených ji vyvlastnit. Křeček argumentoval tím, že dosud ohledně snahy zachránit chátrající památky v soukromých rukou postupovali sice všichni podle zákona, ale k ničemu to nebylo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…