Je to podvod, Kalousku. Bývalý spolustraník ministra hodnotí reformu

28.9.2012 12:46 odp.

„Klaus škodí vládě, vláda škodí lidem,“ uvádí politik KDU- ČSL Jan Kasal svůj text o vládní důchodové reformě a jejím prezidentském vetování. Kasal však mluví o „takzvané reformě“, protože ve skutečnosti se prý o žádnou reformu nejedná.

Je to podvod, Kalousku. Bývalý spolustraník ministra hodnotí reformu
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Kasal

Navrhovaná úprava podle něj nic neřeší, jen pár lidem umožní mírně si přilepšit na úkor většiny. Je prý notoricky známo, že druhý pilíř reformy bude mít přínos pouze pro hospodaření peněžních ústavů. Proto prý druhý pilíř důchodového spoření kritizuje kdekdo- je to mimořádně snadný terč a Kasal se upřímně diví, že se vláda nestydí s něčím takovým předstoupit před veřejnost.

„Není třeba být velkým počtářem, aby bylo možno explicitně zdokladovat, že se jedná o vyslovený podvod především na ty , kteří by do tohoto pilíře aktivně vstoupili, ale také na nás ostatní, kteří tento experiment budeme svými daněmi platit,“ strhává politik reformu, o kterou se zasadil především jeho bývalý lidovecký spolustraník Miroslav Kalousek.

Připouští, že současný systém je bez zásadních změn neufinancovatelný. Bez ohledu na to, zda vláda zřídí druhý pilíř je podle něj zřejmé, že průběžný pilíř zůstane klíčovou složkou penzijního systému a uspokojivě bude fungovat jen tehdy, bude-li dost plátců. A na tyto výzvy prý Kalouskova slavná „reforma“ vůbec neodpovídá.

Lidovci se proto rozhodli přijít s vlastním návrhem daňové reformy. Vycházel by z motivace k mezigenerační solidaritě a zároveň k tomu, aby lidé vychovali co nejvíce dětí, které by pak mohly financovat jejich penze. Navrhuje proto snížit odvody těm, kteří se rozhodnou mít děti (tři procenta za každé dítě) a zároveň zvýšit odvody těm, kteří žádné děti nechtějí.

Je to podle něj mnohem lepší cesta, než nesmyslné plány ministra Kalouska.   


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …