Je to špatné, pane Sobotko. A vy, pane Kalousku, raději ani nekoukejte. Je tu nejnovější odhad volebních výsledků

18. 3. 2016 14:32

Nejnovější průzkum volebních preferencí z dílny společnosti SANEP ukázal, že hnutí ANO je stále ve vedení, a to i přes ztrátu téměř dvou procent. Na druhém místě se drží ČSSD, která však na preferencích také ztratila. Z jejich propadu zřejmě těží KSČM, jejichž preference vzrostly o procento a půl.

Je to špatné, pane Sobotko. A vy, pane Kalousku, raději ani nekoukejte. Je tu nejnovější odhad volebních výsledků
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala se šéfem TOP 09 Miroslavem Kalouskem
reklama

Podle nejnovějšího průzkumu volebních preferencí se na prvním místě stále drží hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše s celkem 22,5 %, a to i přes to, že jejich preference o 1,8 % klesly. SANEP tento pokles přisuzuje kauze farmy Čapí hnízdo, která může volební preference strany ovlivňovat i nadále.

Stejného poklesu volebních preferencí se dočkala i druhá strana v pořadí, ČSSD, kterou by volilo 19,4 % voličů. Zde za poklesem zřejmě stojí „dlouhodobě nečitelný postoj premiéra a předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky k uprchlické problematice“. Druhá možnost je pak přístup ČSSD k zákonu o střetu zájmů.

Dění ve dvou nejsilnějších politických stranách současnosti má však zřejmě za vinu i pokles zájmu o účast ve sněmovních volbách. K hlasovacím urnám by dorazilo pouze 50,9 % voličů.

Na druhé straně ze situace těží KSČM, která se umístila na třetím místě s celkem 14,7 %. Získala tak o 1,6 % hlasů více než v únoru. Mírně si polepšila i opoziční ODS, která se těší přízni 10,9 % voličů a stává se tak opět nejsilnější pravicovou stranou.

Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny by pokořila s 5,9 % také TOP 09, jejíž preference však stabilně klesají s tím, jak se po odchodu Karla Schwarzenberga z funkce předsedy mění její voličská základna. Je třeba také přihlédnout k silně prouprchlické rétorice jejích hlavních představitelů.

Za TOP 09 se umístila KDU-ČSL s 5,7 % hlasů, která od minula ztratila polovinu procentního bodu. Poslední stranou, která by se ve volbách umístila v poslaneckých lavicích, je Úsvit – Národní koalice. Ta nabírá hlasy především na protiuprchlické rétorice, která jí přinesla 5,1 % hlasů. Žádná další strana by hranici pěti procent nepřesáhla. Nejblíže jí jsou však Svobodní se 4,3 procenta. V případě, že by takto probíhaly parlamentní volby, hnutí ANO by v nich získalo 53 mandátů, ČSSD 46, KSČM 35. Nejméně, tedy 12 mandátů, by získalo hnutí Úsvit – Národní koalice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Má covid. Ale píše: Nevěřím ani slovo. Vidím čísla. Co to má být?

6:49 Má covid. Ale píše: Nevěřím ani slovo. Vidím čísla. Co to má být?

Odborník na problematiku závislostí, člen ODS a bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vob…