V zemích Evropské unie začal v pondělí 5. prosince platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech. Unie společně se skupinou hospodářsky vyspělých zemí G7 zároveň zavedla cenový strop 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované do ostatních států. Evropský blok a země G7 se na ropném embargu shodly již v červnovém sankčním balíčku.
„Balíček byl schválen po dlouhých diskusích mezi členskými státy, ale hlavně s obchodníky s ropou, jako je Shell nebo BP a další, kteří řekli, že jsou v zásadě schopni skoro kompletně nahradit ruskou ropu jinými typy ropy. Bylo na to potřeba zhruba šest měsíců, aby se na změnu logistiky připravil celý svět, a proto embargo začíná dnes, 5. prosince,“ vysvětlil Bartuška v rozhovoru pro Český rozhlas.
Moskva v reakci uvedla, že opatření destabilizuje globální energetický trh. „Tato opatření budou mít bezpochyby dopad na stabilitu světového trhu s energiemi,“ reagoval podle informací serveru Respekt.cz mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a dodal, že opatření neovlivní možnosti Ruska pokračovat ve vojenských operacích na Ukrajině.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.