Je to tu: Bernie Sanders byl v Moskvě! A nejen tam! tahají na něj

26.02.2020 13:10

Hledání soupeře pro Donalda Trumpa nabírá v americké Demokratické straně mimořádnou razanci. Po víkendovém suverénním vítězství v Nevadě se stal jejím hlavním cílem kandidát levicového křídla strany Bernie Sanders. Kandidáti se přesunuli k dalšímu kolu primárek do Jižní Karolíny, a tamní debata jednoznačně vyzněla ve stylu „všichni na Sanderse“.

Je to tu: Bernie Sanders byl v Moskvě! A nejen tam! tahají na něj
Foto: Repro Facebook
Popisek: Americký senátor Bernie Sanders žádá o příspěvek do kampaně

Sanders po Nevadě nejen dotáhl doposud lehce vedoucího Peta Buttigiege, který překvapivě vyhrál první měření sil v Iowě, ale hlavně výrazně odskočil v průzkumech ve velkých státech, kde se demokratický výběr rozhodne. A to vyburcovalo u všech ostatních zuřivý odpor.

Asketický a idealistický levičák tradičního ražení Sanders nenabízí soupeřům moc materiálu v oblasti korupce a jiných skandálů. Takže se kandidáti rozhodli zaměřit na jeho radikální minulost z časů studené války v sedmdesátých a osmdesátých letech. Mladý idealistický levičák Bernie tehdy koketoval s řadou komunistických režimů.

V osmdesátých letech byl Sanders starostou malého městečka Burlington ve státě Vermont. V této pozici navštívil řadu komunistických zemí a poté o svých zážitcích rád vykládal místním občanům. Natočené záznamy z osmdesátých let, který si nikdo nevšiml ani při Sandersově minulé prezidentské kandidatuře v roce 2016, se najednou začaly objevovat na veřejnosti.

VÍCE ZDE

V roce 1988 Sanders navštívil přímo Sovětský svaz. Ten se v té době za generálního tajemníka Gorbačova otevíral světu a v tom samém roce Moskvu navštívil i tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Přesto to dnes Sanders schytává.

Ještě problematičtější jsou ale podle některých jeho obdivná slova o komunistické Kubě Fidela Castra, nebo o Nicaragui, kde v osmdesátých letech vládl radikálně levicový režim Daniela Ortegy.

„Pokud budou lidé volit pro socialistu Sanderse, pak by si měli uvědomit, co socialismus znamená historicky. A rozhodně to není Skandinávie,“ rozčilovala se v New York Times Marion Smithová z Nadace obětí komunismu. „Tehdy zavřel oči před systematickým nedodržováním lidských práv. Stal se užitečným idiotem, který uvěřil sovětské propagandě,“ dodala.

Sanders ale dnes vysvětluje, že chtěl „budovat mosty“ mezi Východem a Západem. Videozáznamy z osmdesátých let podle něj jasně dokazují, že situaci v komunistickým zemích nebarvil narůžovo a mluvil o ní otevřeně. „Zdravotnictví je sice zdarma, ale je strašné,“ připomíná svá slova po návratu z Nicaragui v roce 1985.

Jeho slova o Kubě jsou v USA, kde je silná komunita tamních emigrantů, vnímána ještě citlivěji. Kandidát Mike Bloomberg sdílel video, kde Sanders chválí jeho vzdělávací program, který vymítil negramotnost. K tomu připomíná, že „Fidel Castro zanechal temné dědictví pracovních táborů, represí náboženství, hluboké chudoby a zabíjení tisíců vlastních lidí".

 

 

Mnozí ale považují za podstatnější, že v osmdesátých letech Sanders i v USA požadoval znárodnění průmyslu, zejména energetického sektoru.

Nejnovějším skandálem, vytaženým na Sanderse, je pak jeho článek z roku 1972, kde měl psát o tom, že ženy jsou ve skutečnosti fascinovány znásilněním . Sanders se přitom prostřednictvím svého týmu od textu již v roce 2015 distancoval, že se jednalo o „hloupý pokus o satiru na společnost v alternativním plátku“. Pointou jeho úvahy psané v časech sexuální revoluce šedesátých let bylo, že důsledné dodržování sexuálních stereotypů může člověka dovést k šílenství.

I tohoto kostlivce na Sanderse vytáhl tým Mika Bloomberga, bývalého starosty New Yorku, mediálního magnáta a miliardáře, který do kampaně sype 5,6 milionu dolarů každý den.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lidé ani netuší, v jakém jsme průšvihu. Rusko vyhraje a Evropu to bude bolet.“ Profesor vážně

10:30 „Lidé ani netuší, v jakém jsme průšvihu. Rusko vyhraje a Evropu to bude bolet.“ Profesor vážně

V podcastu Reinvent The Money promluvil známý americký politolog, profesor Mearsheimer. Jeho slova o…