Je za to zodpovědný Putin, vypálila Merkelová

30. 11. 2018 9:51

Německa kancléřka se vyjádřila k tomu, kdo podle ní nese zodpovědnost za zhoršení situace v Kerčském průlivu. Ukázala na ruského prezidenta Vladimira Putina. Zároveň v Berlíně na čtvrtečním německo-ukrajinském ekonomickém fóru kladla důraz na to, že Ukrajinci zadržení při víkendovém incidentu Ruskem musí být propuštěni a není možné je nutit k doznání.

Je za to zodpovědný Putin, vypálila Merkelová
Foto: Václav Fiala
Popisek: Angela Merkelová na velkoplošné obrazovce na předvolebním setkání v Pasově
reklama

Podle Merkelové země ležící blízko Ruska mají právo na vlastní rozvoj. „Jde tady o něco principiálního. Sankce nemáme kvůli sankcím, ale máme je, abychom dali najevo, že země, i když leží blízko Ruska, mají právo na vlastní rozvoj. To jsou základy mezinárodního práva,“ zdůraznila s tím, že to musí platit zvláště v případě Ukrajiny.

K nedělnímu námořnímu incidentu, při němž Rusko zadrželo čtyřiadvacet Ukrajinců a tři lodě, zmínila Merkelová, že je to nutné řešit s klidným přístupem. Stojí si za tím, že situace v oblasti Kerčského průlivu mezi anektovaným Krymem a pevninským Ruskem se zhoršila po stavbě mostu přes průliv. „Jde to plně na vrub ruského prezidenta. Od té doby, co byl tento most letos v květnu slavnostně otevřen, se zhoršily podmínky námořní dopravy,“ prohlásila.

„Mezinárodní společenství se musí zasadit o to, aby města jako ukrajinský Mariupol nebyla odříznuta od světa,“ uzavřela Merkelová s tím, že o tématu chce na nadcházejícím summitu zemí G20 v Argentině jednat s Putinem osobně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…