Je zle. Jourová odhodila zábrany. Varování směrem k Orbánovi

26.09.2020 16:27

Eurokomisařka pro evropské hodnoty Věra Jourová v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel vyjádřila obavy o osud demokracie a práva v Evropské unii. Nezávislost médií je podle jejích slov podrobována zkoušce téměř ve všech unijních státech, informuje server E15.cz.

Je zle. Jourová odhodila zábrany. Varování směrem k Orbánovi
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová
reklama

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 35284 lidí
Nejviditelněji jsou údajně „ohýbány zásady právního státu“ v členských zemích na východě, zejména v Maďarsku či v Polsku. „Stav prostředí sdělovacích prostředků v Maďarsku je alarmující,“ prohlásila Jourová s narážkou na skutečnost, že velkou část tamních médií kontroluje mediální nadace KESMA, která je blízká vládě maďarského premiéra Viktora Orbána.

Situace v Maďarsku, podle Jourové, ohrožuje demokracii v zemi. „Pan Orbán rád říká, že buduje neliberální demokracii. Já bych řekla, že vytváří nemocnou demokracii. Obávám se, že lidé v Maďarsku by jednoho dne mohli zjistit, že jejich poslední volby byly poslední svobodné,“ sdělila.

Tlaku jsou však, podle Jourové, vystavena média v celé Evropské unii. Tento tlak vzrostl i ztrátou inzerentů kvůli hospodářské krizi vyvolané pandemií nemoci covid-19, a také růstem internetových platforem jako jsou Google či Facebook.

„Problém je i růst politického vlivu na tisk. Například na Maltě či ve Španělsku. Evropská komise se nyní bude muset o svobodu médií více starat,“ oznámila s překvapivou logikou Jourová, s tím, že nezávislost médií je základem evropské demokracie. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

11:45 Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

„Nikoho jsem hygieně neudala, nejsem bonzačka. Půjčím si psa od sousedů a fízlové mi můžou políbit p…