Je zle pro EU: Matteo Salvini se spojil s Viktorem Orbánem

07.06.2018 12:07

Noční můra Bruselu se podle britského deníku Express začíná naplňovat. Šéf Ligy severu a zároveň ministr vnitra nové italské vlády Matteo Salvini vyzval Viktora Orbána ke spolupráci na prosazení změn ve fungování Evropské unie.

Je zle pro EU: Matteo Salvini se spojil s Viktorem Orbánem
Foto: Repro Youtube
Popisek: Matteo Salvini
reklama

V Maďarsku nedávno zvítězil v parlamentních volbách Viktor Orbán a v Itálii nyní vládne Salvini s Di Maiem, kteří zastávají minimálně v oblasti migrace stejné názory. Opozice vůči současnému vedení Evropské unie se rozšiřuje a Brusel by tak mohl čelit, s ohledem na volby do Evropského parlamentu v roce 2019, velkým nepříjemnostem. Salvini aktuálně hovoří o spojenectví s Orbánem, se kterým chce dle svých slov změnit EU.

Anketa

Je dobře, že Zeman jmenoval Babiše znovu premiérem?

79%
21%
hlasovalo: 12098 lidí

„Dnes jsem měl dlouhou a velmi příjemnou telefonickou konverzaci s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který přál naší vládě hodně úspěchů. Společně s ním změníme stávající fungování Evropské unie. Snažíme se navázat užší kontakty se zeměmi, které také usilují o zvýšení bezpečnosti a chtějí se aktivně podílet na boji proti terorismu a ilegální migraci,“ vysvětlil Salvini, proč by do této skupiny států mělo patřit v neposlední řadě také Maďarsko.

Celý text v angličtině je ZDE.

Jak britský deník zmiňuje, Salvini není jediným politikem, kterého Orbánova politika ovlivnila. V nedělních parlamentních volbách ve Slovinsku zvítězil Janez Jansa, jehož kampaň se soustředila rovněž na migraci. „Jansa si dokonce Orbána pozval v rámci kampaně do Slovinska a na jednom ze shromáždění vystoupili spolu pódiu,“ píše deník. Na rozdíl od Orbána a Salviniho má Jansa ke složení vlády dál. Většina ostatních stran s tím odmítla spolupracovat.

Ze sbližování s Maďarskem mají o poznání méně radosti než Salvini členové opoziční Demokratické strany. Jednoho z nich, Marca Minnitiho, cituje také Express. „Nemůžeme se stát Maďarskem, které bude stát uprostřed Středozemního moře. Itálie vždy nějakým způsobem ovlivňovala dialog mezi Východem a Západem. Ale nikdy jsme nebyli zemí Východu, která sousedí se Západem.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině

15:25 Biden a Putin? Odděleně. Senátor Fischer vytáhl Ukrajinu. Divákům ČT řekl o ruské vině

Senátor Pavel Fischer by nechtěl, aby se k summitu Biden – Putin vztahovala přehnaná očekávání. „Sna…