Jen se nebojte, my vás slyšíme. Policie prý umí „napíchnout“ i hovory, o kterých jsme si mysleli, že neumí

28.07.2015 10:21

Pokud jste si mysleli, že když voláte z chytrých telefonů přes aplikace Viber, WhatsApp nebo Skype, nikdo vás nemůže odposlouchávat, jste na omylu. I tyto hovory může policie sledovat. Software ale nemůže používat masově, byl by nápadný a s pomocí robotů antivirových společností odhalitelný, konstatuje server ČeskáPozice.cz.

Jen se nebojte, my vás slyšíme. Policie prý umí „napíchnout“ i hovory, o kterých jsme si mysleli, že neumí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice telefonu

Podle informací, které unikly z italské společnosti Hacking Team, je zřejmé, že česká policie má ve svém arzenálu sofistikovaný sledovací software, který se umí podívat i do výše uvedených programů.

„Výpočetní technika si pamatuje mnohé, nezávisle na vůli uživatelů, což mnohdy ani sami netuší,“ řekl pro Lidové noviny šéf policejního Útvaru zvláštních činností, Vladimír Šibor, který má na starosti odposlechy. Zároveň uvedl, že operační systém Android v řadě případů a výrobců nesmaže stará data ani tak zvaným tvrdým resetem. Případně tato data získává policie pomocí „virů“.

Podobných programů má česká policie a tajné služby asi více, ale nikdo tuto informaci nechce oficiálně potvrdit. Podle všeho by však v Česku měl být využíván i švýcarský software Gamma.

Původní text ZDE.

„Policie nyní ujišťuje, že software, který si prohlíží data v počítači či telefonu, používá výjimečně. Za posledních pět let si soudní povolení pro tento typ sledování vyžádala asi ve třech stovkách případů, nakonec ho ale použila jen v několika desítkách kauz,“ konstatuje server ČeskáPozice.cz s tím, že policie sledovací software prý nasazuje u případů organizovaného zločinu či rozsáhlé hospodářské kriminality, případně závažné společenské přečiny typu dětské pornografie. Lidové noviny konstatují, že díky tomu rozlouskla případ takzvaného Švábova gangu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

18:52 Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

Syrské sirotky přijmout, a to ihned. A přestat se navzájem „kacéřovat“, tedy veřejně kárat za přístu…