Jen ty nejhorší zprávy z Ruska. Už to prý začíná být vážné

21. 1. 2016 13:00

Rusko se noří do krize, píše v Lidových novinách zahraniční reportérka Petra Procházková. Například americký dolar je pro Rusy nejdražší v historii, v různých částech země se ruší slevy, dotace, sociální projekty, do ulic už vyšli důchodci. Na ruský rozpočet doléhají dramaticky hlavně sankce a klesající cena ropy.

Jen ty nejhorší zprávy z Ruska. Už to prý začíná být vážné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Do ulic v Rusku se však po důchodcích, kteří protestovali proti zrušení slev na jízdné, chtějí vypravit i studenti. A to ve Velkém Novgorodu. I zde totiž budou muset jezdit městskou hromadnou dopravou děti, studenti i žáci za plnou cenu. Podle starosty města Jurije Bobryševa není možné slevy obnovit, dokud se neseženou peníze někde jinde než v městském rozpočtu. 

A Moskva se tzv. hladových bouří také podle Procházkové obává. Členové parlamentního výboru pro vzdělání tak chtějí upozornit Bezpečnostní radu Ruska na některé vůdce problematických regionů, kteří škrtají „krátkozrace“. „Pochybuji, že teď potřebujeme studentské bouře,“ řekl poslanec Michail Berulava. 

A Kreml zatím krizi Ruska svaluje na Západ, tedy především na USA. „Proti nim pak jsou namířeny lokální protesty, které zatím nemají politický motiv, ale jsou reakcí buď na zadržování mezd, jako v případě demonstrace lékařů a sestřiček v Čitě, nebo na rušení sociálních výhod, což je případ důchodců a studentů,“ podotkla Procházková. Mnozí se již snaží získat přímluvu u prezidenta Vladimira Putina. I ten však má omezené prostředky na pomoc, a tak z obav kvůli protestům raději schválil zákon, že policie nyní může použít střelnou zbraň proti davu. 

Situace v Rusku si všímá také komentátor SvobodnéhoFóra.cz Jan Jandourek. „Ruské úřady ve středu oznámily, že počet lidí nakažených virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS, oficiálně dosáhl jednoho milionu. Podle odborníků jich může být ve skutečnosti o půl milionu víc,“ píše Jandourek s tím, že Rusko je jednou z mála zemí, kde je epidemie HIV stále na vzestupu.

Původní text ZDE.

Zároveň také konstatuje, že se nedaří ani někdejší sovětské a ruské pýše – kosmonautice. „Rusové jsou teď sice spolu s Čínou jedinou zemí, která umí dostat na oběžnou dráhu člověka, ale to se brzo změní. Peníze došly a zatímco Číňané nešetří a v USA se vývoje dalších kosmických lodí ujal velkoryse kosmický sektor, Rusové už mají dlouhodobě problémy. Stavba nového kosmodromu Vostočnaja, který má Rusko zbavit závislosti na tradičním kazachstánském Bajkonuru, má zpoždění, vázne i vývoj nových raket,“ uvádí. A důvod omezení výdajů je podle Jandourka, který se odvolává na šéfa Roskosmosu, stejný jako ten, který uvádí Procházková. Pád kurzu rublu a propad cen ropy a zemního plynu. 

„Co tedy Rusům zbývá? Ještě armáda, jejíž bombardování v Sýrii není tak úspěšné, jak se očekávalo, a přináší civilní oběti, které Rusové popírají, a slavná minulost. Tam už se hodí vytahovat cokoli, co prospěje vlastenectví, třeba i Stalina,“ uzavírá komentátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

21:41 To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

Už jen necelé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb. Průzkum ukázal, jak by to asi vypadalo, k…