Jestli pošlou Babiše před volbami do vazby, bude to už úplná Ukrajina. Jak se to dělá tam, líčí Jarosla Bašta, který v Kyjevě velvyslancoval

03.09.2017 6:18

Někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se v komentáři pro PrvníZprávy.cz zamýšlí nad situací v Česku. Stačí nám prý jeden jediný krok, aby se naše demokracie proměnila z demokracie v postdemokracii ukrajinského typu. Krok spojený s Andrejem Babišem.

Jestli pošlou Babiše před volbami do vazby, bude to už úplná Ukrajina. Jak se to dělá tam, líčí Jarosla Bašta, který v Kyjevě velvyslancoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Sněmovní volby v Česku se blíží mílovými kroky. Ještě rychleji se ale blíží rozhodnutí současné sněmovny o tom, zda budou šéf hnutí ANO Andrej Babiš a jeho první zástupce Jaroslav Faltýnek vydáni k trestnímu stíhání. I když poslanci Babiše s Faltýnkem vydají, policie toho podle Bašty mnoho nestihne.

Vždyť pokud se pánové dočkají znovuzvolení, strážci zákona budou muset o vydání obou poslanců požádat novou sněmovnu znovu. Pravděpodobnost, že oba pánové získají přibližně za šest týdnů mandát poslance znovu, je podle volebních průzkumů dost vysoká. Bašta proto dospívá k jedinému vysvětlení toho, proč policie požádala o vydání obou pánů už teď.

„Za pouhých šest neděl toho vyšetřovatelé obvykle mnoho nestihnou, s výjimkou jediného kroku – tím je uvalení vyšetřovací vazby na oba obviněné. Kvůli možnému ovlivňování svědků a obavy z vyhýbání se trestnímu stíhání kvůli hrozícímu vysokému trestu,“ míní Bašta.

Celý článek naleznete zde.

„Uvalení vazby na předsedu a místopředsedu hnutí, které je zatím předpokládaným vítězem voleb, by znamenalo překročení pomyslného Rubiconu mezi demokracií a postdemokracií ukrajinského typu. Navíc by to potvrdilo podezření, že šlo o dlouhodobě připravovanou akci,“ pokračuje.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Už teď je podle jeho názoru jasné, že nás čekají zajímavé časy, pokud získají většinu křesel ve sněmovně Andrej Babiš se svým ANO, komunisté a Tomio Okamura se svou stranou Svoboda a přímá demokracie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

15:27 Lipovská pod nátlakem politiků. Ještě před dnešní Radou ČT vyšel klíčový text. Komu bude horko?

„Odvoláním dozorčí komise není a ani nemůže být ohrožena nezávislost České televize,“ říká ekonomka …