Jestli zničíte Šlachtu, mohou zločinci oslavovat. Noviny opět vyrazily do boje za protimafiánského plukovníka, kterého prý chtějí sesadit

8. 6. 2016 7:05

Slučování elitních policejních jednotek, o kterém začalo mluvit Policejní prezidium, se stává horkým politickým tématem. Reorganizace byla personifikována do osudu plukovníka Roberta Šlachty, ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který by měl při slučování ÚOOZ s protikorupčním ÚOKFK skončit.

Jestli zničíte Šlachtu, mohou zločinci oslavovat. Noviny opět vyrazily do boje za protimafiánského plukovníka, kterého prý chtějí sesadit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, šéf ÚOOZ

Boj za plukovníka Šlachtu, údajnou nenahraditelnou hvězdu policejního vyšetřování, vedou především Lidové noviny a jejich redaktorské duo Ondřej Koutník–Martin Shabu. Druhý z nich po vyjádření podpory Šlachtovi ze strany všech špiček státního zastupitelství, protikorupčních organizací českých i nadnárodních a ve finále i ministra financí Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana nyní ukazuje, že policejní reforma je spíchnutá horkou jehlou a ještě před několika měsíci se v policii uvažovalo o naprostém opaku.

Dokument „Rozvoj Policie České republiky v letech 2016–2020 byl zpracován v únoru, a teprve nyní jej projednává vláda. V tomto dokumentu přitom není ani zmínka o slučování elitních policejních útvarů ÚOOZ a ÚOKFK, které dnes prosazuje náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

Naopak prý tento materiál na několika místech avizuje ambice Šlachtův protimafiánský útvar posílit a dát mu větší pravomoci například v boji proti extremismu. Vyšetřování projevů politického extremismu, které nyní vyšetřují krajská policejní ředitelství, mělo být centralizováno pod ÚOOZ, který by přijal mnoho policistů s příslušnou kvalifikací.

Současný plán, prezentovaný policejním náměstkem Laubem, naopak prý počítá s faktickým zánikem Šlachtovy protimafiánské jednotky. Spojením ÚOOZ a ÚOKFK by vznikl nový úřad – Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem. ÚOOZ by se v novém úřadu rozdělil na několik jednotek – pro boj s terorismem, kyberzločinem a s organizovaným zločinem. „Znalci policejního prostředí hovoří o snaze rozmělnit útvar a zbavit se nepohodlného velitele,“ píší k tomu Lidové noviny.

V únoru se naopak počítalo s centralizací ÚOOZ, která se měla stát jediným garantem boje s informační a kybernetickou kriminalitou. Teď, jak redaktor LN varuje, bude mít policejní reorganizace zásadní dopad na kvalitu odhalování nejnebezpečnějších zločineckých struktur v Česku.

Komentátor Shabu se k tématu vrátil ještě na komentářové straně, kde enormní zájem LN o téma hájí jako „smysluplnou hysterii“ a varuje, že kdykoliv se policie zabývá sama sebou a svými vnitřními problémy, zločinci oslavují.

Kauzu policejní reorganizace poté uchopil i deník Právo. To pouze informuje, že podstatou návrhu by mělo být sloučení protimafiánské a protikorupční policejní jednotky. Detaily má policejní prezident představit ve středu poslancům. Deník Právo píše, že tvůrci reformy částečně oživili plány ministra Ivana Langera, který před pádem Topolánkovy vlády rovněž plánoval ústřední Národní kriminální úřad.

„Současná struktura útvarů je zastaralá a neodpovídá vývoji zločinu,“ píše Právo. Podstatou by mělo být zřízení pěti úžeji specializovaných sekcí místo současných dvou útvarů, jejichž pravomoce se do značné míry překrývají.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…