Jihočeská ČSSD se sešla s ANO, strany nevyloučily spolupráci

9. 10. 2016 19:18

Zástupci vedení jihočeské ČSSD a ANO se dnes poprvé sešli na jednání ohledně možné spolupráce. Politické subjekty nevyloučily, že by spolu mohly koalici vytvořit. K tomu, aby získaly nadpoloviční většinu, však budou potřebovat dalšího partnera. Lídr ČSSD v krajských volbách a jihočeský hejtman Jiří Zimola ČTK řekl, že šlo o první formální setkání, na němž si zástupci stran nekladli nějaké kategorické nároky.

Jihočeská ČSSD se sešla s ANO, strany nevyloučily spolupráci
Foto: archiv kraje
Popisek: Jiří Zimola
reklama

„Domluvili jsme se na tom, že ani jedna strana nebude jednat za zády té druhé a nebudeme se navzájem obcházet. Naše spolupráce je možná, ale jsme teprve na začátku jednání,“ uvedl Zimola. Ve volbách v Jihočeském kraji ČSSD zvítězila, když obdržela 22,55 procenta hlasů, což znamená 15 mandátů z 55. ANO skončilo se 17,67 procenta druhé a v krajském zastupitelstvu má 12 křesel.

Zimola uvedl, že na pondělí se připravuje na jednání s dalšími stranami, které překročily potřebnou pětiprocentní hranici. Sejde se s KSČM, KDU-ČSL, ODS a Jihočechy 2012. „Koalice Pro jižní Čechy se zatím neozvala, možná pro ni nejsme dobrý partner,“ uvedl Zimola. Dodal, že postupuje stejně jako při předchozích krajských volbách, v nichž rovněž ČSSD na jihu Čech zvítězila. „Je zde takovou tradicí, že vítěz nejprve oslovuje druhého v pořadí a postupně se sejde se všemi stranami, pokud o to mají zájem,“ řekl.

Zimola, bývalý starosta Nové Bystřice na Jindřichohradecku, je jihočeským hejtmanem od roku 2008. Jím vedená kandidátka ČSSD zvítězila v krajských volbách třikrát za sebou. Zimola navíc zůstal jediným ze dvou lídrů sociálních demokratů, kteří dovedli svou stranu v letošních krajských volbách k vítězství. Podařilo se to ještě Jiřímu Běhounkovi na Vysočině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

9:39 A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

Po internetu se šíří tajně zachycená nahrávka technického ředitele americké televize CNN, kde přizná…