Jihočeský hejtman Zimola považuje chystanou stávku studentů za vydírání

19.11.2012 16:56

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) chápe postup studentů, kteří chtějí ve čtvrtek stávkovat kvůli tomu, že školství v kraji vedou komunisté, jako vydírání. Zimola tvrdí, že studenti nedodrželi slovo tím, že v sobotu na náměstí uspořádali demonstraci proti současné krajské koalici, přitom mu prý slíbili, že půjde pouze o shromáždění k výročí 17. listopadu, řekl hejtman v pondělí ČTK. Studenti prý svůj postup jako nátlak na hejtmana neberou.

Jihočeský hejtman Zimola považuje chystanou stávku studentů za vydírání
Foto: hns
Popisek: Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola

"Myslel jsem si, že studenti jsou dostatečně gramotní na to, aby pochopili, že změnu ve vedení kraje neudělám. Ani nemůžu, protože o obsazení radních rozhoduje zastupitelstvo," řekl.

Proti KSČM v krajském školství vznikla petice

Resort školství v kraji vede Vítězslava Baborová (KSČM). Ještě před jejím zvolením na ustanovujícím zastupitelstvu učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Petici už podepsalo přes 8500 lidí. Studenti třeboňského gymnázia minulé pondělí vstoupili do stávkové pohotovosti a postupně je podpořily další školy včetně Jihočeské univerzity.

Zástupci studentů se minulou středu sešli s hejtmanem. "Mrzí mě, že se teď chovají jinak, než na našem setkání slíbili. Nepřijali ani můj návrh na formě spolupráce v krajském školství. Navíc prý na demonstraci opakovali chybnou rétoriku, že krajská radní může odvolávat ředitele škol, přitom jsem jim vysvětloval, že to není pravda," řekl Zimola.

Nemyslíme, že hejtmana nějak vydíráme, tvrdí studenti

"Využíváme pouze zákonných prostředků k tomu, abychom vyjádřili svůj názor. Myslíme si, že není důležité, jestli se o sobotní akci budeme bavit jako o shromáždění nebo o demonstraci. Chtěli jsme jen rozpoutat debatu na toto téma a to se nám snad podařilo. Rozhodně nemáme pocit, že bychom pana hejtmana nějak vydírali," řekl ČTK Šimon Heller z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.

Studenti po sobotním shromáždění na českobudějovickém náměstí uvedli, že pokud hejtman bude trvat na tom, aby školství vedli komunisté, vstoupí ve čtvrtek dopoledne do hodinové stávky. Vůdce studentů třeboňského gymnázia Dominik Hořejší uvedl, že by se ještě rád s hejtmanem do čtvrtka sešel a problém probral. "Po tom všem, co se v sobotu stalo, nevím, zda má další jednání ještě smysl. Zatím mě nikdo ze studentů nekontaktoval," řekl Zimola v pondělí po poledni.

Volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD. Následně vytvořila koalici s druhými komunisty. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu má ČSSD s KSČM 31 křesel.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfeTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…